Tuesday, October 20, 2020

Zgjedhjet më të mira të mëngjesit për profesionistët e suksesshëm

Duhen lexuar

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

A ka pune te reja nga qyteti im ?

Sot ju njohim me mundesite e ofruara ne qytetin e Fierit. Ne kete qytet ofrohen pozicione pune te kategorive te ndryshme nga...

Test personaliteti – iluzion optik – loja 1

Cfare karakteri keni ? Luajme pak me keto teste mbi iluzionet optike per personalitetin/karakterin tuaj. Ka shume lloje te...

Pse po e lini punen tuaj aktuale ? – Intervista 14

Kjo pyetje eshte pak “klishe”, por te jeni te sigurte qe do t’jua bejne gjate intervistes nese ju po e lini nje...

gfNjë ide zakonisht e gabuar është që profesionistët e suksesshëm zakonisht ikin pa mëngjes. Shumë njerëz keqkuptojnë që profesionistët më të suksesshëm të biznesit dalin nga dera në 7 të mëngjesit pa ngrënë dhe thjesht marrin një kafe për tu zgjuar në mëngjes sidoqoftë kjo nuk është e vërtetë.

Arsyeja se pse disa profesionistë punëtor bëhen të suksesshëm është se ata e dinë çelsin e suksesit për të qenë të shëndetshëm! Kjo nuk do të thotë që të hani një dietë me kalori të pakta por i referohet një balance të shëndetshme. Të nisësh ditën siç duhet mund të ketë një efekt të thellë në mënyrën sesi ju performoni në punë atë ditë, kjo është arsyeja që shumë ekzekutiv të lartë sigurohen që të hanë mëngjes çdo ditë.

Shikoni këto ushqime mëngjesi të favorizuar nga profesionist të suksesshëm:

Proteina me pak yndyrë
Energjia është thelbësore për ti mbijetuar një dite të gjatë dhe të zënë me punë, kështu që të hash proteina është një detyrim. Bëni kujdes se çfarë tipi proteine ju konsumoni gjithsesi; ka shumë tipe që mund t`ju bëjnë të ndiheni letargjik duke përfshirë salçiçet e skuqura dhe proshutat.

Karbohidrate të shëndetshme
Niveli juaj i energjisë duhet ushqyer gjatë ditës në mënyrë që të mbahet mendja dhe trupi në funksionim. Karbohideratet janë efektive duke qënë se janë një formë glukoze nga të cilat trupi merr energji. Sigurohuni të qëndroni larg nga ushqimet me indeks glicemik (GI) të lartë duke vlerësuar që kjo thjesht do të rrisë nivelin e sheqerit në gjak dhe t`ju japë energji “false”.

Zgjidhni ushqime me karbohiderate me nivele të ulët GI siç janë mielli i tërshërës dhe fetë thekre. Sa më shumë që ta ushqeni trurin tuaj me karburantitn e duhur, aq më mirë do të funksionojë truri përgjatë ditës duke ju lejuar ju të merrni vendimet e duhura gjatë biznesit.

Alternativat e përditshme
Ndërkohë që doza e përditshme e kalciumit është vitale për shëndetin e trupit dhe mendjes, shumë produkte të përditshme janë me yndyrë dhe kolesterol çka ju shkakton të ndiheni me pak energjik me kalimin e orëve. Gjithashtu qumështi i lopës në mënyrë të rregullt është një burim shumë i njohur proteinash, është gjithashtu një element që shmanget nga ekzekutivët e suksesshëm.

Një opsion alternativë për produktet e përditshme tradicionale përfshihet qumështi i arrës së kokosit, qumështi i bajameve dhe qumështi i sojës. Më i preferuar nga profesionistët është mundësia e qumështit të sojës i cili ka shumë proteina, i pakët në thithjen e yndyrnave dhe ka antioksidant perfekt.

Ngritja e frutave
Një filxhan kafe i fortë në mëngjes sigurisht do t`ju zgjojë nga gjumi dhe do t`ju japë një shtysë të fortë për të filluar ditën. Sidoqoftë, kjo shtytje nuk do të zgjasë dhe sa më shumë që të pini kafe aq më shumë trupi juaj do të mësohet me efektet e kafes.

Në vend të saj, frutat e freskëta në mëngjes janë një mënyrë për të fituar një efekt të zgjimit herët në mëngjes. Pse të mos i bëni vetës një frutë të ëmbël me mjaltë ose lëng natyral me fruta si: boronica , bananja, portokale, mango dhe luleshtrydhe.

- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

A ka pune te reja nga qyteti im ?

Sot ju njohim me mundesite e ofruara ne qytetin e Fierit. Ne kete qytet ofrohen pozicione pune te kategorive te ndryshme nga...

Test personaliteti – iluzion optik – loja 1

Cfare karakteri keni ? Luajme pak me keto teste mbi iluzionet optike per personalitetin/karakterin tuaj. Ka shume lloje te...

Pse po e lini punen tuaj aktuale ? – Intervista 14

Kjo pyetje eshte pak “klishe”, por te jeni te sigurte qe do t’jua bejne gjate intervistes nese ju po e lini nje...

Grafiku i çuditshem i “rritjes” se pages minimale ne Shqiperi

Çështja e pagave është rikthyer si objekt diskutimi tashmë 7 muaj para zgjedhjeve parlamentare në Shqipëri.  Qeveria ka në...