Tuesday, October 27, 2020

Universitetet më të mira në Botë

Duhen lexuar

Western Balkans Digital Summit Tirana 2020

Për shkak të pandemisë COVID-19, Samiti i 3-të Digjital do të organizohet në Platformën Hibride me sesione virtuale të mbajtura gjatë 26-28...

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

globe europeEdhe një herë Kembrixhi është numri një në botën universitare. Por këtë vit, kurora e QS World University Rankings, renditja e universiteteve më të mirë në botë i takon Massachusetts Institute of Technology (Instituti i Teknologjisë së Masaçusets ose shkurt MIT ), i cili ndodhet në zonë e Bostonit të quajtur Kembrixh dhe jo universiteti anglez i Kembrixhit, i cili ka zbritur në vendin e dytë.
MIT fiton vendin e parë falë impaktit të kërkimit që zhvillon dhe për proporcionin mes profesorëve dhe studentëve. Universiteti i Harvard-it zbret në vendin e tretë, pasi ka mbajtur vendin e parë çdo vit nga 2004 deri më 2009.
72 shtete janë të pranishëm në top 700, si pasojë e një përshpejtimi të lëvizjes ndërkombëtare. 100 universitetet e para kanë mesatarisht gati 10% më shumë studentë ndërkombëtarë në krahasim me vitin 2011, rritja më e madhe midis një viti dhe një tjetri në 9 vitet e historisë së renditjes.
Përgjegjësi i kërkimeve të QS, Ben Sowter konfermon se ”Përshpejtimi pa precedentë në  rekrutimin ndërkombëtar reflekton një konkurrencë globale në rritje për talentët e rinj.  120.000 studentë të huaj më shumë janë raportuar nga 500 universitetet e para në renditje. Këtë vit, totali global i kalon 4 milionët”.

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Western Balkans Digital Summit Tirana 2020

Për shkak të pandemisë COVID-19, Samiti i 3-të Digjital do të organizohet në Platformën Hibride me sesione virtuale të mbajtura gjatë 26-28...

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.