Wednesday, January 20, 2021

Test personaliteti – iluzion optik 5

Duhen lexuar

Punet e dites 18/01/2021

Mundesite e reja te punes, te publikuara sot ne duapune.com, i gjeni duke klikuar: >> Punët e ditës <<

Pse Shqiperia refuzoi vaksinen “Sputnik V”

Pandemia globale Covid-19 përveç vuajtjeve dhe krizës së sistemeve shëndetësore krijoi dhe aleanca e “armiq” të rinj në arenën ndërkombëtare. Gara për...

Pune si OPERATOR telefonik. Shqip/Italisht/Anglisht.

Nje nga pozicionet e punes me kerkesen me te larte per rekrutim ne tregun e punes, perben pa dyshim pozicioni si ...

Punet e reja SOT

Njihuni me mundesite e reja te punes, te publikuara sot ne duapune.com, duke klikuar ne vijim: >> Punët e...

Cfare karakteri keni ? Luajme pak me keto teste mbi iluzionet optike per personalitetin / karakterin tuaj.

Ka shume lloje te ndryshme testesh te personalitetit, te cilat shpesh jane konicize ne shpjegim dhe shume te hollesishme. Ky test qe po ju ofrojme nuk eshte i ketij lloji. Testi ne vijim ka qellim informues dhe argetues, ndaj qendroni komod dhe testoni veten duke u argetuar. Nje nder llojet me te preferuar te testeve te personalitetit eshte ky i iluzioneve optike.

Duhet te dini se truri yne proceson miliona copeza informacioni ne sekonde nga ajo cfare syte tane shohin, per te interpretuar objektin/pamjen qe po verejme. Dhe jo i gjithe informacioni perpunohet ne menyre korrekte. Ndonjehere, kur ka shume informacion per te procesuar truri yne duhet te beje nje zgjedhje te shpejte dhe i jep prioritet disa gjerave per te na shfaqur apo per te perceptuar, ndersa te tjerat zbehen dhe ajo cfare mbetet eshte ajo qe ne e konsiderojme si me te rendesishme.

Pikerisht ne kete moment kur truri yne duhet te zgjedhe, hyn ne loje iluzioni optik. Nje iluzion i mire optik perfiton nga ky proces i trurit tuaj dhe rrotullon gjerat perreth per te zbuluar karakteristika per veten tuaj qe mund te zbulohen vetem permes vendimeve te sekondit te fundit, qe truri juaj ben, ne momentin e pare kur shikoni nje imazh.

Cdo mazh ne vijim eshte krijuar per te synuar nje pjese te ndryshme te personalitetit/karakterit tuaj. Kjo do t’ju ndihmoje te kuptoni shume aspekte te ndryshme te psikikes tuaj dhe t’ju jape nje kuptim me te mire te vetvetes.

Iluzioni #1

980x 1

Kur e pate imazhin cilin dalluat me te paren, Krokodilin apo Varken?

Nese keni pare ne fillim Krokodilin

Ju jeni nje person praktik dhe nuk rriskoni shume. Ju pelqeni t’i shihni gjerat nga nje kenveshtrim me i gjere dhe i konsideroni detajet ose gjerat e vogla si te mireqena. Psh. ecja ne natyre nuk ju duket thelbesore nese ju keni dicka te rendesishme per te bere tek e cila jeni shume i fokusuar.
Ju jetoni mes gjerave te sigurta dhe zgjedhura me kujdes dhe nuk i bëni shumë vend përvojave ose gjërave të reja

Nese keni pare ne fillim Varken

Kjo tregon se ju jeni shume i kujdesshem ndaj detajeve dhe se asgje nuk ju kalon pa vene re.

Ju shpesh pershkruheni si nje person i vecante, i cuditshem dhe krijues. Por mos u kapni shume pas detajeve te vogla dhe te harroni tablone e madhe. Kjo eshte veçanërisht e rendesishme nese jeni nje artist ose nje student. Ju fare lehte mund te ngecni ne nje pjese te vogel te nje projekti dhe te mos perfundoni te gjithe detyren si nje e tere.

Iluzioni #2

980x 3

Çfarë dalluat me të parën?

Nese keni pare ne fillim Shtyllat

Kjo mund të tregojë mundësinë që ju preferoni komoditetin dhe sigurinë mbi shumicën e gjërave. Përmbushja e qëllimeve tuaja të mëdha në jetë nuk do të jetë e mundur nëse nuk mësoni të dilni nga zona juaj e rehatisë. Gjithashtu është shenjë treguese që ju ëndërroni për realizimin e qëllimeve tuaja më shumë se sa shpenzoni kohë për të punuar për to.

Nese keni pare ne fillim Personat

Kjo nënkupton se ju jeni një shpirt i lirë, gati për të ndryshuar ambient në çdo moment. Jeta nuk ju duket asnjëherë monotone. Në fakt jeta juaj është e mbushur plot me njerëz të jashtëzakonshëm dhe aventura. Ju jeni kuriozë dhe shpirtmirë.

Iluzioni #3

980x 2

Çfarë dalluat me të parën?

Nese keni pare ne fillim Burrin e Vjeter

Do te thote se ju jeni nje person i ndjeshem, shpirt bute dhe qe kujdesesh per te tjeret. Ju perdorni me shume anen e djathte te trurit me shume se ate te majte. Pra, ju perdorni me shume hemisferen krijuese dhe artistike te trurit. Ju jeni artist!

Nese keni pare ne fillim Gruan

Kjo tregon se ju jeni më shumë një person analitik dhe qe e vini me shume trurin ne pune në krahasim me ata që panë Burrin e Vjeter të parin. Ju perdorni me shume pjesen e majte te trurit se ate te djathte. Mendja juaj analitike dhe e zhytur në mendime ju shërbem mirë në jetë. Por, ju mund të bëheni zemër-ftohtë në disa raste kur duhet te tregoheni pragmatiste, apo kur thjesht po përpiqeni të jeni praktikë. Mos u përpiqni të fshihni anën tuaj pozitive që dëshiron të besojë në të mirën e njerëzve. Edhe nëse analizat apo mendimet tuaja analitike ju tregojnë ndryshe, mos e lini këtë aspekt tuajin t’ju mbyllë / izolojë nga të tjerët.

Iluzioni #4

Çfarë dalluat me të parën?

Nese keni pare ne fillim Makinen

Kjo shpjegon se liria eshte shume e rendesishme per ju. Ju pelqeni shume udhetimet dhe aventurat dhe i jepni prioritet mundesive per te dale e per ndjekur nje guide te rradhes. Ne pergjithesi ju ndiqni ritmin tuaj ne jete dhe e merrni çdo gje qe ju vjen ne jete natyrshem.

Nese keni pare ne fillim Personin me Dylbi

Kjo nenkupton se ju jeni nje person analitik. Ju keni tendence te fokusoheni me shume ne gjerat thelbesore dhe jo ne detaje. Ju i kuptoni mire imazhet qe ju shfaqen dhe keni aftesine te mesoni shpejt. Por, gjithsesi ju shpesh mund te beni perpjekje per t’i kushtuar vemendje edhe detajeve, pasi gjera te rendesishme mund te fshihen pas tyre dhe mund t’ju kalojne pa u vene re.

Nese keni pare ne fillim Shkronjen A

Kjo eshte pa dyshim gjeja me e veshtire per t’u pare ne imazh me heren e pare. Keshtu qe, nese keni pare me te paren shkronjen A, kjo do te thote se ju jeni “Syshqiponje” keni nje shikim shume te mprehte, si askush tjeter. Ju prireni te jeni me shume detajiste se te tjeret dhe jeni shume intuitive. Gjithashtu, ju jeni te afte te kapni detaje ose te kuptoni ato gjerat fine te cilat anashkalohen nga te tjeret.

Iluzioni #5

980x 5

Kë dalluat me të parën? Kafkën apo Gruan?

Nese keni pare ne fillim Kafken

Kjo mund të jetë një shenjë se e keni të vështirë të merrni vendime dhe të zgjidhni një rrugë përpara.

Mund të ketë shumë pengesa përpara dhe ato mund të testojnë/sfidojnë karakterin tuaj. Por mos harroni se kjo ju bën të jeni më të fortë. Kështu që, mos qëndroni në vend, zgjidhni një rrugë dhe ecni përpara.

Nese keni pare ne fillim Gruan

Kjo nënkupton se ju mund të ndiheni sikur duhet të mbroheni apo të viheni në një pozicion mbrotjeje. Gruaja ne foto eshte e vendosur ne nje pozicion mbrojtjeje dhe nese ju e vini re te paren nenkupton se ju mund te jeni ne te njejtin pozizion ne jeten tuaj reale. Ju mund të ndiheni të lodhur fizikisht ose emocionalisht. Gruaja përfaqëson pendimin tuaj të brendshëm dhe mund të hedhë dritë mbi pendimet në jetën tuaj. E rëndësishme është të kuptoni mirë veten dhe të kuptoni se çfarë është kjo mbrojtje, nga vjen.

Iluzioni #6

Ne publikimin e rradhes ^-^

duapune.com

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Punet e dites 18/01/2021

Mundesite e reja te punes, te publikuara sot ne duapune.com, i gjeni duke klikuar: >> Punët e ditës <<

Pse Shqiperia refuzoi vaksinen “Sputnik V”

Pandemia globale Covid-19 përveç vuajtjeve dhe krizës së sistemeve shëndetësore krijoi dhe aleanca e “armiq” të rinj në arenën ndërkombëtare. Gara për...

Pune si OPERATOR telefonik. Shqip/Italisht/Anglisht.

Nje nga pozicionet e punes me kerkesen me te larte per rekrutim ne tregun e punes, perben pa dyshim pozicioni si ...

Punet e reja SOT

Njihuni me mundesite e reja te punes, te publikuara sot ne duapune.com, duke klikuar ne vijim: >> Punët e...

“Po na iken truri”

Çfarë po ndodh?! Gati të gjithë studentët duan të ikin jashtë. Emigracioni plagë edhe për të ardhmen nëse nuk...