Saturday, October 24, 2020

Teknika për të përballuar stresin në zyrë

Duhen lexuar

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

images1Jo vetëm që duhet të përballemi me afate strikte dhe me shefa të padurueshëm, tani, në këto kohë krize ekonomike, duhet gjithashtu të mendojmë të sigurojmë vendin e punës. Presioni i të lënit gjithnjë një përshtypje të mirë po fillon të na ndikojë edhe në jetën personale.

Këto janë disa këshilla dhe teknika për të përballuar stresin në zyrë:

Merrni pak pushim
Të punuarit me orare të stërgjatura, dhe mungesa e gjumit ndikon negativisht në produktivitetin tonë. Duhet të merrni pak kohë për veten, jo vetëm gjatë fundjavës, por edhe në darkë pas punës.  Merruni me diçka që sjell kënaqësi, dhe planifikoni që fundajvat ti kaloni me familjen dhe miqtë.

Shkoni në punë disa minuta më herët
Ndonëse koha e lirë duhet shpenzuar në mënyrë sa më të mençur, është e rëndësishme që të planifikoni ditën e punës që në mëngjes. Nëse shkoni më herët në punë, atëhere do të keni mundësi të planifikoni ngarkesën e punës, si dhe të përgatisni një kafe për të filluar ditën sa më mirë.

Vendosini vetes disa objektiva
Në një ambient ku kemi presione gjithandej, organizimi dhe planifikimi janë çelësi i suksesit. Planifikoni ditën për çdo orë të saj në mënyrë që të dini çfarë do të përmbushni dhe në ç’kohë do të përmbushni objektivat e caktuara.

Përdoreni mirë orarin e drekës
Mos qëndroni në zyrë, në të njëjtën tavolinë që keni qëndruar gjithë ditës. Bëni plane për drekën, vendosni paraprakisht ku do të shkoni, apo çfarë do të bëni. Kështu do të keni diçka të bukur për të menduar gjatë ditës.

Përdorni kufjet
Nëse ambienti i punës suaj është i zhurmshëm, atëherë do të ishte mirë të merrni iPodin, të krijoni një playlistë me muzikë relaksuese dhe të vendosni kufjet. Kjo do t`ju heqë stresin në momente të ngarkuara, pa ju penguar në punën tuaj.

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

A ka pune te reja nga qyteti im ?

Sot ju njohim me mundesite e ofruara ne qytetin e Fierit. Ne kete qytet ofrohen pozicione pune te kategorive te ndryshme nga...