Saturday, October 31, 2020

Të rrini ulur gjithë ditën nuk është mirë. Ja si mund të veproni!

Duhen lexuar

Te nisesh drejtimin e nje kompanie ne nje vit aspak te zakonshem

Kur mori përsipër të drejtojë sipërmarrjen e familjes, Lida nuk e priste të kishte përpara një vit kaq sfidues sa ky i...

Punesim brenda 24 oreve si Specialist Marketingu – Bolv Oil rekord aplikimesh.

Bolv OIL, nje prej klienteve besnike te duapune.com prej vitesh, diten e djeshme, me ane te nje postimi Standard, (me nje pagese...

Internship profesional ne Gjermani ? Po, eshte e mundur.

Ju njohim me Internship Programme of German Business for the Countries of the Western Balkans.

Behu pjese dhe ti ! Studimi me i madh Global i Talenteve per vitin 2020

Pas studimit të kryer me sukses gjatë vitit 2018, ku morën pjesë 366,000 njerëz nga 197 shtete, duapune.com në bashkëpunim me partnerët...

555a44fc808482ee7a92ae135231d788Po ta mendoni, shumica e kohës së punës në zyrë kalohet ulur. Njerëzimi nuk u zhvillua për të kaluar shumicën e kohës ulur.Njerëzit që shpenzojnë shumë kohë ulur janë më të prirurndaj diabetit, semundjet e zemrës, ose edhe vdekjes. Mos bëni panik. Nuk është nevoja të mendoni që jeta juaj po shkurtohet për çdo orë që po kaloni në zyrën tuaj, dhe nuk është nevoja ta lini punën për të cilën keni punuar aq shumë dhe të bëheni kamarier. Ka shumë mënyra për të luftuar sëmundjen e të ndenjurit ulur pa qenë nevoja ti lini përgjysëm ambicjet e tuaja për tu bërë nje shef i fuqishëm.

Mënyra për tu çuar nga karrigia.

1. Kërkuesit kanë vërtetuar se janë orët e zgjatura ulur që ndikojnë në shëndetin tuaj. Është e rëndësishme që të ngriheni të paktën çdo orë për të thyer ciklin.

2. Çohuni kur jeni duke përdorur telefonin. Bëjeni zakon të jeni në këmbë para se të përgjigjeni, ose ndërsa ju telefononi dikë.

3. Përgatitni çajin apo kafen vetë. Shumë prej jush mund të ndihen të llastuar me faktin që dikush ju sjellë çajin në zyrë. Në vend që të prisni që ajo të vijë tek ju, ngrihuni dhe bëjeni atë vetë.

4. Nëse ju nuk pini çaj ose nuk përdorni telefonin, vendosni një alarm për çdo orë, çohuni dhe shpenzoni pak kohë duke organizuar jetën rreth tryezës tuaj.

5. Në vend që të dërgoni aq shumë email-e me kolegët tuaj, çohuni dhe flisni me ta. Kjo gjë mund edhe të përmirësoi aftësitë tuaja ndërpersonale.

Hulumtimet sugjerojnë se, edhe pse të ecni deri në frigorifer për ujë dhe të merrni rrugën për në banjo është padyshim një ndihmë.

Nëse ju mund të menaxhoni 30 minuta ushtrim të moderuar gjatë ditëve të punës tuaj, do të jetë shumë mirë. Mos u shqetësoni, nuk është nevoja të vishni rrobat sportive! Një shëtitje e shpejtë quhet si ushtrim i moderuar. Nëse ju nuk keni 30 minuta të vazhdueshme gjatë ditës tuaj, ju mund ta ndani atë deri në jo më shumë se tre herë. Ndoshta, në vend që të bëni pushimin për të pirë duhan, ju mund të ecni rreth bllokut për 10 minuta!

Mos harroni se këto segmente të vogla të aktivitetit nuk janë të mjaftueshme për të zëvendësuar rutinën tuaj të rregullt të palestrës. Eshtë ende shumë e rëndësishme për të shkuar në palestër para ose pas punës të paktën tre herë në javë që të jeni me të vërtetë të shëndetshëm!

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Te nisesh drejtimin e nje kompanie ne nje vit aspak te zakonshem

Kur mori përsipër të drejtojë sipërmarrjen e familjes, Lida nuk e priste të kishte përpara një vit kaq sfidues sa ky i...

Punesim brenda 24 oreve si Specialist Marketingu – Bolv Oil rekord aplikimesh.

Bolv OIL, nje prej klienteve besnike te duapune.com prej vitesh, diten e djeshme, me ane te nje postimi Standard, (me nje pagese...

Internship profesional ne Gjermani ? Po, eshte e mundur.

Ju njohim me Internship Programme of German Business for the Countries of the Western Balkans.

Behu pjese dhe ti ! Studimi me i madh Global i Talenteve per vitin 2020

Pas studimit të kryer me sukses gjatë vitit 2018, ku morën pjesë 366,000 njerëz nga 197 shtete, duapune.com në bashkëpunim me partnerët...

3 pyetje per te kuptuar nese puna i sjell kuptim jetes tende

Steve Johnson, Sipërmarrës, President dhe Bashkëdrejtues në Berkshire Grey Kuptimi për punën është i rëndësishëm. Për bizneset, është një...