Saturday, October 24, 2020

Si të shfrytëzoni rrjetet online gjatë pandemisë? Pjesa 2/6

Duhen lexuar

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.
BASHKË20LUFTOJMË20COVID19 2Pas pyetjes “A duhet të aplikojmë për punë në këto kohë pandemie” të cilës i dhamë një përgjigje në artikullin e kaluar, lind pyetja “Si të shfrytëzojmë rrjetet online gjatë pandemisë”.
Tashmë jemi të ndërgjegjshëm që aktivitetet e çfarë do lloji dhe eventet do të anullohen për një kohë të pacaktuar, kështu që ju do të duhet të gjeni një strategji të re të zgjerimit të kontakteve tuaja dhe të kërkimit të punës. Nëse ende nuk e keni bërë filloni nga sot të kërkoni profesionistë në internet dhe pyetini rreth ngjarjeve virtuale që ata mund të jenë duke organizuar.
Bëhuni pjesë e grupeve profesionale në Facebook dhe LinkedIn. Të dyja platformat ofrojnë mundësinë e krijimit të grupeve ku mblidhen bashkë në diskutim dhe trajtim çështjesh profesionistë të profesioneve të ndryshme. Disa nga grupet që mund t’ju listojmë janë: Innovate for Albanians, SEE ICT Forum, HRHub Albania, dupune.com ,  Management Consultants in Albania, Sipermarres.org, Information Communication and Technology in Albania, Project Management in Albania etj. Bashkohuni në bisedë, postoni, komentoni dhe bëhuni të dukshëm. Vetëm sigurohuni që ta mbani bisedën profesionale duke postuar artikuj përkatës dhe duke u përqëndruar në tema që ju lejojnë të demonstroni ekspertizën apo eksperiencën tuaj.
Ndërkohë mundohuni të kryeni një intervistë virtuale ose bisedë profesionale në rrjet, duke u praktikuar me një mik apo shokun tuaj, sepse do të vijë shumë shpejt momenti i zhvillimit të një bisede të tillë dhe ju duhet të jeni sa më shumë të përgatitur për të lënë përshtypjen e duhur. Ftoni shokun tuaj të bëjë pyetje dhe t’ju japë reagime në lidhje me përgjigjet tuaja. Sigurohuni që dini se si ta përdorni aparatin fotografik, në mënyrë që personi me të cilin keni takim të mund t’ju shohë qartë. Pasi të keni zotëruar teknologjinë dhe të ndiheni gati, ftoni për një kafe virtuale profesionistë me të cilët mund të ndani interesa të përbashkëta.
Duke shpresuar t’ju kemi ndihmuar me këtë këshillë ju ftojmë të na ndiqni nesër për këshillën e rradhës.

dupune.com

Miku juaj për punë dhe karrierë

Përshtatur nga Emi OGA /www.themuse.com/advice/job-search-coronavirus

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

A ka pune te reja nga qyteti im ?

Sot ju njohim me mundesite e ofruara ne qytetin e Fierit. Ne kete qytet ofrohen pozicione pune te kategorive te ndryshme nga...