Wednesday, November 25, 2020

Si të qëndroni vigjilent në punë?

Duhen lexuar

Diaspora Flet 2020 permbyllet me paraqitjen surprize te Rita Ores

Një program i ngjeshur prej 25 orësh me sesione debatuese, fjalime inspiruese, biseda të përqëndruara, panair virtual, hapësirë rrjetëzimi dhe interaktivitet mes...

“Besnikeria ka vdekur” Si i trajton biznesi punonjesit sot?

Cilën duhet të zgjedhë kompania? Kjo pyetje është ndër të shumtat që bëhet kur vjen puna tek të qenurit...

Google sulmohet nga 165 kompani dhe shoqata. Pjese e tyre dhe duapune.com

duapune.com se fundmi i eshte bashkuar fushates anti Google, ku nje grup prej 165 kompanish dhe institucionesh te industrise u kane bere...

Horoskopi – Shigjetari: Top 10 Profesionet

Top 10 Profesionet që i përshtaten Shigjetarit Shenja e udhëtarit, Shigjetari optimist, pëlqen adventurat po aq sa njohuria dhe...

 

iStock 000014130458SmallNëse përgjegjësitë në punë po ju lodhin, ose ngjarjet në shtëpinë tuaj po ju bëjnë të ndiheni të lodhur, menaxhimi i një dite pune ndërsa ndiheni kështu mund të jetë një lodhje e vërtetë. Gjithçka që doni të bëni është të mbyllni sytë dhe të filloni një gjumë të thellë, por ju duhet të vazhdoni me punën tuaj.

Pavarësisht arsyeve të lodhjes suaj, është e rëndësishme që ju të mësoni disa teknika që ju ndihmojnë për të qenë i fokusuar dhe vigjilent në punë.

Përdorni teknikat më poshtë  që iu ndihmojnë sesi të jeni më vigjilent në vendin e punës.


Ushqeni trupin tuaj

Ushqime dhe pije të caktuara luajnë një rol kryesor në mbajtjen e niveleve të vigjilencës.
Uji shfuqizon efektet e lodhjes dhe keqëson përqëndrmin, ndërsa përmirëson qarkullimin e oksigjenit në trup. Të hash një mëngjes të pasur me fibra, bulmet dhe fruta i jep trupit tuaj nxitjen kryesore për të qëndruar vigjilent. Frutat, arrat, perimet dhe çokollata e zezë përmban gjithashtu stimuj natyral, kështu qëndroni te këto sesa të hani një kek ose ushqime të paketuara.

Në kohën e drekës, hani peshk ushqimi më i mirë në botë. Peshku është shumë i mirë për fuqinë e trurit. Në të kundërt, hani një vakt të pasur me karbohidrate (bukë të zezë, makarona ose rizoto me perime dhe fasule.)

Lëvizni nga tavolina juaj

Përpiquni të ngriheni nga tavolina juaj rregullisht. Edhe 2 minuta larg nga tavolina do të gjallërojnë mendjen tuaj dhe do t’ju japi një perspektive të freskët të punës suaj. Në të kundërt, nëse nuk largoheni dot nga tavolina, ngrihuni ndërsa jeni duke punuar. Kjo ju ndihmon që të qëndroni të fokusuar.

Fikni kondicionerin.

Të punosh në një ambient të ngrohtë ju bën të ndiheni të rehatshëm, përgjumësh dhe komod. Ulni temperaturën, hapni një dritare dhe pini diçka të ftohtë për të qëndruar vigjilent.

Bëni ushtrime

Nuk keni me çfarë të merreni në pushimin e drekës? Bëni një shëtitje! Bërja e ushtrimeve në ajër të pastër është mënyra më e mirë për të freskuar mendjen. Pushimet e shkurtra rrisin produktivitetin, kështu që a ka mënyrë më të mirë se sa të bëni një shëtitje?

Dëgjoni muzikë

Muzika ju ndihmon në gjendjen tuaj emocionale. Krjoni një listë me këngë që ju ndihmojnë dhe iu mbajnë aktiv për të kaluar ditën

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Diaspora Flet 2020 permbyllet me paraqitjen surprize te Rita Ores

Një program i ngjeshur prej 25 orësh me sesione debatuese, fjalime inspiruese, biseda të përqëndruara, panair virtual, hapësirë rrjetëzimi dhe interaktivitet mes...

“Besnikeria ka vdekur” Si i trajton biznesi punonjesit sot?

Cilën duhet të zgjedhë kompania? Kjo pyetje është ndër të shumtat që bëhet kur vjen puna tek të qenurit...

Google sulmohet nga 165 kompani dhe shoqata. Pjese e tyre dhe duapune.com

duapune.com se fundmi i eshte bashkuar fushates anti Google, ku nje grup prej 165 kompanish dhe institucionesh te industrise u kane bere...

Horoskopi – Shigjetari: Top 10 Profesionet

Top 10 Profesionet që i përshtaten Shigjetarit Shenja e udhëtarit, Shigjetari optimist, pëlqen adventurat po aq sa njohuria dhe...

Puno nga ku te duash. Lamtumire orarit zyrtar te punes!

Puna nga shtëpia gjatë pandemisë ka lejuar që shumë prej nesh të lirohen nga vërtitjet e përditshme dhe ecejaket shtëpi-punë-shtëpi. Tani duket...