Wednesday, January 20, 2021

Si të evitoni stresin në punë gjatë verës?!

Duhen lexuar

Nuk keni perqendrim ne pune? 10 keshilla.

Në botën dinamike të sotme, të mësuarit për të bërë më shumë në më pak kohë është thelbësore për zhvillimin personal dhe...

Punet e dites 18/01/2021

Mundesite e reja te punes, te publikuara sot ne duapune.com, i gjeni duke klikuar: >> Punët e ditës <<

Pse Shqiperia refuzoi vaksinen “Sputnik V”

Pandemia globale Covid-19 përveç vuajtjeve dhe krizës së sistemeve shëndetësore krijoi dhe aleanca e “armiq” të rinj në arenën ndërkombëtare. Gara për...

Pune si OPERATOR telefonik. Shqip/Italisht/Anglisht.

Nje nga pozicionet e punes me kerkesen me te larte per rekrutim ne tregun e punes, perben pa dyshim pozicioni si ...

design desk eyewear 313690

“Keep Calm, It’s just Summer!”

Kur jashtë është nxehtë dhe pothuajse të gjithë janë me pushime është e lehtë të biesh në depression ulur nën dritat e zbehta të zyrës.

Ja cilat janë 7 mënyrat për të qenë të motivuar:

  1. Thuajini JO rrjeteve sociale për disa orë. Veçanërisht nëse e dini që do të gjeni fotografi të miqve tuaj nga vendet ku ata pushojnë.
  2. Veshja juaj! Po po, veshja juaj ndikon në ritmin apo frymëzimin tuaj për punë. Kur ju dukeni bukur dhe profesionistë, ju ndiheni profesionistë dhe do ta bëni më mirë punën tuaj.
  3. Çohuni shpesh nga tavolina! Përveç lëvizjeve të shpeshta në zyrë në kohën e drekës bëni një shëtitje, uluni në një park ose planifikoni një takim “në këmbë” me kolegë. Ju do të ktheheni në zyrë të rifreskuar dhe të gatshëm për të punuar.
  4. Filloni herët; mbaroni herët! E dimë që gjumi i mëngjesit është më i ëmbli por një orë më herët në punë gjatë verës eviton stresin.
  5. Merrni sa më shumë lëngje! Duke qëndruar i hidratuar keni më shumë energji mbani trupin në formë dhe jeni më i motivuar.
  6. Listoni prioritetet! Vendosja e prioriteteve për kryerjen e detyrave gjatë ditës dhe vendosja e një afati kohor për secilën prej tyre do t’ju bëjë të ndiheni më pak të stresuar.
  7. Not pas pune! Një “spërkatje” pas punës në pishinë me familjen apo miqtë do të të motivojë ta përfundosh punën më shpejt. 
“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Nuk keni perqendrim ne pune? 10 keshilla.

Në botën dinamike të sotme, të mësuarit për të bërë më shumë në më pak kohë është thelbësore për zhvillimin personal dhe...

Punet e dites 18/01/2021

Mundesite e reja te punes, te publikuara sot ne duapune.com, i gjeni duke klikuar: >> Punët e ditës <<

Pse Shqiperia refuzoi vaksinen “Sputnik V”

Pandemia globale Covid-19 përveç vuajtjeve dhe krizës së sistemeve shëndetësore krijoi dhe aleanca e “armiq” të rinj në arenën ndërkombëtare. Gara për...

Pune si OPERATOR telefonik. Shqip/Italisht/Anglisht.

Nje nga pozicionet e punes me kerkesen me te larte per rekrutim ne tregun e punes, perben pa dyshim pozicioni si ...

Punet e reja SOT

Njihuni me mundesite e reja te punes, te publikuara sot ne duapune.com, duke klikuar ne vijim: >> Punët e...