Thursday, February 25, 2021

Si t’a kuptoni qe eshte koha per ndryshim karriere?

Duhen lexuar

Pune online nga shtepia.

Ne keto kohe te veshtira, kur pandemia po tregon piken me te larte te kurbes se saj, eshte e rendesishme te ruajme...

Kur do te perfundoje pandemia? OBSH deklaron.

Drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për Europën, Hans Kluge theksoi se shpërthimi i koronavirusit (COVID -19) do të përfundojë...

113 pozicione te lira pune nga 10 kompani

Cilat jane 10 kompanite qe ofrojne 113 vende te lira pune ne vend? Per t’u njohur me keto mundesi dhe detajet e...

Punet e dites, 22 shkurt – duapune.com

Ju njohim me mundesite e reja te punes, te publikuara sot ne duapune.com Specialist IT CONSTRUCTION ENERGY PARTS...

Askush nuk mund të garantojë që ju do të punoni në të njëjtin pozicion gjithë jetën tuaj. Ndonjëherë do të doni të vazhdoni të rriteni profesionalisht dhe për shkak të kësaj, do t’ju duhet të bëni ndryshime. Ju mund të pyesni veten, “si mund t’a kuptoj kur duhet të ndryshoj karrierë?”

Ja se si t’a dini se është koha për një ndryshim në karrierë.

Ju keni mungesë entuziazmi

Nëse jeni diplomuar së fundmi, me siguri keni dëgjuar se sa e lehtë është të paguani për ese në internet E njëjta gjë ndodh kur ndjeni apati dhe mungesë entuziazmi për rutinën tuaj të përditshme, ju kërkoni mënyra të tjera për ta kryer punën. Në fakt, kjo është një ndjenjë krejt normale për tu përjetuar, të gjithë kemi ditë të këqija. Sidoqoftë, nëse vazhdimisht ndiheni sikur nuk po bëni asgjë për karrierën tuaj, është padyshim koha për një ndryshim. Apatia dhe mungesa e motivimit tuaj do të përkeqësohen me kalimin e kohës.

Ju mendoni se nuk keni asnjë ndikim në kompani

Një shenjë tjetër e rëndësishme për të analizuar kur mendoni për ndryshimin e karrierës është të kuptuarit nëse mendoni se keni ndikim apo jo në punën tuaj. Për shembull, ju mund të mos ndiheni të rëndësishëm në kompani ose t’i konsideroni veprimet tuaja joefektive për rritjen e kompanisë. Nëse ndikimi që ju keni është i parëndësishëm, atëherë është koha të ndryshoni punë. Nëse nuk jeni të sigurt dhe ndiheni të mbingarkuar, ju gjithashtu mund të kërkoni ndihmë profesionale, siç është një psikolog.

Keni “frikë “të shkoni në punë

Shumë njerëz kanë punuar shumë vite për kompanitë që i urrejnë. Ju nuk duhet të ngriheni çdo mëngjes dhe të shkoni në zyrë nëse mendoni se po mbyteni në rutinën e detyrave dhe nuk jeni më entuziast për projektet e reja. Kjo është e njëjta ndjenjë që kanë studentët kur janë të mbingarkuar me aq shumë ese për të shkruar. Në rastin e tyre, marrin ndihmë në internet.Nga ana tjetër, kur bëhet fjalë për ndryshimin e karrierës, ekzistojnë dy mundësi për ta zgjidhur atë: të durosh ose të gjesh një punë tjetër.

Paga juaj nuk mund të kompensojë pakënaqësinë tuaj

Shumë njerëz nuk janë të kënaqur me ato që punojnë ose me kompaninë që përfaqësojnë aktualisht. Në shumë raste, një pagë e lartë mund të jetë një nga motivuesit kryesorë të tyre. Disa herë, me të vërtetë funksionon, por nëse jo edhe kjo ju bën të lumtur? Kjo është një shenjë e qartë se diçka nuk është në rregull. Nëse në një përpjekje për t’a  ndryshuar këtë cikël të pakënaqur, nuk mund të ndryshoni drejtimin e aktivitetit ose specializimit tuaj brenda kompanisë, do të duhet të merrni një vendim.

Puna juaj po ndikon në jetën tuaj personale

Sigurisht që të punosh nuk është e lehtë. Ndonjëherë, ju mund të jeni të rraskapitur mendërisht dhe fizikisht në fund të ditës. Sidoqoftë, nëse rutina e përditshme shkatërron trupin dhe sistemin tuaj nervor, është koha të ndaleni dhe të reflektoni. Një orar tepër i zënë mund t’ju ??parandalojë të rikuperoheni. Lodhja dhe stresi i vazhdueshëm mund të shkaktojnë grindje në jetën tuaj personale.

Ju ëndërroni për një karrierë të re

Nëse keni ëndërruar për një karrierë të re për një kohë të gjatë dhe ndieni këtë nevojë të dëshpëruar për të bërë diçka në lidhje me të, duhet të kërkoni alternativa dhe më pas të bëni ndryshimet e nevojshme. Nuk ka kuptim të lodhni sistemin tuaj nervor me rutinën tuaj të përditshme. Ju duhet të ndryshoni punë dhe të zgjidhni fushën e veprimtarisë që ju kënaq.

Gjeni specifikisht se çfarë nuk funksionon

Ky është një faktor shumë i rëndësishëm për t’u marrë parasysh, pasi duhet të kuptoni arsyet e pakënaqësisë tuaj me karrierën tuaj aktuale. Jeni lodhur nga detyrat tuaja tipike? Apo nuk doni të shihni shefin dhe kolegët tuaj? Në çdo rast, duhet të gjeni të paktën shkaqet sipërfaqësore të problemit. Ndonjëherë është e mjaftueshme për të ndryshuar departamentin ose fushën e përgjegjësisë në kompaninë tuaj aktuale. Sidoqoftë, nëse kjo nuk ju ndihmon, atëherë duhet të kuptoni se çfarë do t’ju kënaqë.

Artikuj te tjere me interes per ju:

duapune.com

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Pune online nga shtepia.

Ne keto kohe te veshtira, kur pandemia po tregon piken me te larte te kurbes se saj, eshte e rendesishme te ruajme...

Kur do te perfundoje pandemia? OBSH deklaron.

Drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për Europën, Hans Kluge theksoi se shpërthimi i koronavirusit (COVID -19) do të përfundojë...

113 pozicione te lira pune nga 10 kompani

Cilat jane 10 kompanite qe ofrojne 113 vende te lira pune ne vend? Per t’u njohur me keto mundesi dhe detajet e...

Punet e dites, 22 shkurt – duapune.com

Ju njohim me mundesite e reja te punes, te publikuara sot ne duapune.com Specialist IT CONSTRUCTION ENERGY PARTS...

10 gjera qe shefat mund te bejne dhe te frikesojne punonjesit

Shumë vite më parë kam intervistuar një kandidat në pozicionin e menaxherit. Ai ishte kompetent, i angazhuar dhe tregoi aftësi lidershipi, të...