Wednesday, October 28, 2020

Punët më stresuese në botë

Duhen lexuar

Behu pjese dhe ti ! Studimi me i madh Global i Talenteve per vitin 2020

Pas studimit të kryer me sukses gjatë vitit 2018, ku morën pjesë 366,000 njerëz nga 197 shtete, duapune.com në bashkëpunim me partnerët...

3 pyetje per te kuptuar nese puna i sjell kuptim jetes tende

Steve Johnson, Sipërmarrës, President dhe Bashkëdrejtues në Berkshire Grey Kuptimi për punën është i rëndësishëm. Për bizneset, është një...

Western Balkans Digital Summit Tirana 2020

Për shkak të pandemisë COVID-19, Samiti i 3-të Digjital do të organizohet në Platformën Hibride me sesione virtuale të mbajtura gjatë 26-28...

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

candidate 29998 2013 02 25 15 30 52A po kërkoni të ndërtoni karrierën tuaj? Nuk jeni të sigurt çfarë të zgjidhni? Çdokush që punon me kohë të plotë e di që, është shumë e thjeshtë që të bëhesh pre e stresit të përditshëm. Por cilat janë punët vërtetë stresuese, të cilat shkojnë përtej orarit 9-5 në zyrë.
Nëse jeni i ri/e re dhe po mendoni se çfarë karriere do të zgjidhni, apo jeni duke menduar për të ndryshuar karrierën, hidhini një sy listës më poshtë. Ndoshta e rikonsideroni ndryshimin e karrierës.

Faktorët që influencojnë në stresin e punës:

1.Udhëtimet
2.Pamja e jashtme e punës
3.Afatet
4.Të punosh në syrin e publikut
5.Konkurrenca
6.Lodhja fizike
7.Kushtet mjedisore
8.Rreziqet
9.Rreziku për jetën
10.Rreziku për jetën e dikujt tjetër
11. Takimi me publikun

Disa nga punët me stresuese ne botë:

1.Personel i thjeshtë ushtarak
2.Gjeneral
3.Zjarrfikës
4.Ekzekutiv i marrëdhënieve me publikun
5.Pho-gazetar
6.Reporter gazete
7.Shofer taksie
8.Oficer policie

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Behu pjese dhe ti ! Studimi me i madh Global i Talenteve per vitin 2020

Pas studimit të kryer me sukses gjatë vitit 2018, ku morën pjesë 366,000 njerëz nga 197 shtete, duapune.com në bashkëpunim me partnerët...

3 pyetje per te kuptuar nese puna i sjell kuptim jetes tende

Steve Johnson, Sipërmarrës, President dhe Bashkëdrejtues në Berkshire Grey Kuptimi për punën është i rëndësishëm. Për bizneset, është një...

Western Balkans Digital Summit Tirana 2020

Për shkak të pandemisë COVID-19, Samiti i 3-të Digjital do të organizohet në Platformën Hibride me sesione virtuale të mbajtura gjatë 26-28...

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...