Monday, January 25, 2021

Pune ne fundvit? PO!

Duhen lexuar

5 QYTETET e javes

Cilet jane 5 qytetet e javes qe kane kerkese me te larte per punesim, ne portalin duapune.com? Njihuni me...

6 keshilla per te qene SMART ne 2021

Konsiderojeni këtë vit si viti kur vërtet do të duhet të përqendroni energjinë tuaj në jetën profesionale dhe do të arrini objektivat...

Pozicionet e reja te punes 25 janar 2021

Cilat jane mundesite e reja te punes, te publikuara sot ne duapune.com? Mundesi te reja ofrohen nga Big...

5 keshilla per menaxheret e ‘digital marketing’

Suksesi i një fushate reklamuese dixhitale varet nga një larmi faktorësh: Nga shënjestrimi i audiencës së duhur te shndërrimi i tyre në...

Viti i Ri është pothuajse këtu dhe për shumë nga ne, kjo nënkupton përgatitje për darkën e ndërrimit të viteve dhe organizime për ditët e pushimit. Por jo të gjithë janë pushim për festa. Ka dhe nga ata që punojnë për Krishtlindje apo për natën e nderrimit te viteve dhe na besoni nuk janë pak.

Kush punon gjatë nderrimit të viteve?

Perfytyroni (duke anashkaluar pandemine) te gjithe klubet, restorantet, hotelet, taksite, spitalet… Po ruajtesit e rendit? Policet rrugore? Zjarrfikesit? Bashkite me organizimet e tyre, artistet? Me siguri lista vazhdon. Se pari, ne duam ti pershendesim te gjithe ata qe perkushtohen dhe sakrifikojne, te qenurit afer familjes se tyre ne momente feste e gezimi. Se dyti, duam t’i inkurajojme duke i thene se pertej sakrifices te punosh ne dite festash ka edhe perfitime, nje pjese te te cilave ju mund edhe t’i dini.

Kur behet fjale per te punuar ne dite festash eshte e sigurt qe nuk do të gjeni shumë njerëz që hidhen nga gëzimi kur zbulojnë se duhet të punojnë ate dite. Nuk është e lehtë të punosh kur shumica e njerëzve jane pushim.

Megjithatë, ata qe do të punojne duhet te dine çfare përfitimesh do te kene.

Përfitimet e te punuarit në festat e fundvitit:

Me shume para.

I pari që na vjen në mendje është përfitimi financiar. Shumica e ndërmarrjeve do të paguajnë punonjësit që punojnë në një punë jashtë orarit të pushimeve ose ndoshta edhe dyfish të pagave të punës, të cilat sigurisht mund të ndihmojnë njerëzit në këto kohë të vështira.

Mirenjohje.

Nëse ofroheni të punoni gjatë pushimeve në mënyrë që të tjerët të kalojnë ditën me miqtë dhe familjen e tyre, kjo mund të jetë jashtëzakonisht e dobishme për karrierën tuaj. Ju tashme shiheni ndryshe nga punëdhënësi juaj për sakrificen qe po beni.

Nje shans per te qene “ylli” i kompanise.

Ka shumë situata që mund të shfaqen gjatë pushimeve. Kjo është një mundësi për të treguar durim dhe aftësi për zgjidhjet krijuese dhe për të qenë një burim qetësie per kompanine dhe menaxheret e saj.

Dite shtese pushimesh.

Nëse punoni në një ditë kur shumica e punëtorëve preferojnë të kenë pushim, punëdhënësi juaj mund t’ju shpërblejë me ditë shtesë pushimesh. Disa punonjës me të vërtetë e shijojnë shumë këtë mundësi.”

Ju mund të festoni gjatë periudhave jashtë pikut.

Mund të duket si një humbje që të jesh në vendin tënd të punës në vend qe te jesh me familjen tënde gjatë një pushimi, por mendo për këtë në një mënyrë tjeter: thjesht mund të festoni në një ditë tjetër, kur ka “më pak turma, udhëtimet janë më pak kaotike dhe më pak të shtrenjta. Ju mund të shijoni ditët tuaja të pushimit ndërsa shumica e të tjerëve janë përsëri në punë.

Nje shans per te treguar aftesi drejtuese.

Nëse shefi është jashtë për pushime, ju mund të duhet të rriteni dhe të merrni disa nga përgjegjësitë e tij ose të saj. Kjo mund të jetë një mundësi e shkëlqyer për të treguar aftësitë tuaja drejtuese.

Ju do te shiheni si nje lojtar skuadre.

Nëse keni një qëndrim pozitiv për të punuar gjatë festave dhe nuk ankoheni, kjo mund të ndihmojë shumë që shefi juaj t’ju shohë si një punonjës kyç, apo një lojtar kryesor ekipi.

Kenaqesia personale.

Ju jeni duke ndihmuar të tjerët. Ju mund të ndiheni më mirë me veten tuaj sepse po ndihmoni klientët që kanë nevojë për ndihmën tuaj ose mund të ndihmoni bashkëpunëtorët dhe mbikëqyrësit tuaj, duke e bërë jetën e tyre pak më të lehtë gjatë një kohe jashtëzakonisht të ngarkuar dhe stresuese.

Për disa individë, puna gjatë një feste mund të jetë një dhuratë e shkëlqyeshme që ata u japin të tjerëve që me të vërtetë duan të kenë një kohë të veçantë me familjen. Nëse ju jeni një ndër ta, shfrytëzojeni momentin dhe përfitoni gjithçka mundeni nga kjo mundësi. E sigurt që viti i ri do të vijë me shpërblime për ju.

Qëndrim të këndshëm në punë, kalofshi sa më bukur dhe Gëzuar Vitin e Ri 2021!

duapune.com

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

5 QYTETET e javes

Cilet jane 5 qytetet e javes qe kane kerkese me te larte per punesim, ne portalin duapune.com? Njihuni me...

6 keshilla per te qene SMART ne 2021

Konsiderojeni këtë vit si viti kur vërtet do të duhet të përqendroni energjinë tuaj në jetën profesionale dhe do të arrini objektivat...

Pozicionet e reja te punes 25 janar 2021

Cilat jane mundesite e reja te punes, te publikuara sot ne duapune.com? Mundesi te reja ofrohen nga Big...

5 keshilla per menaxheret e ‘digital marketing’

Suksesi i një fushate reklamuese dixhitale varet nga një larmi faktorësh: Nga shënjestrimi i audiencës së duhur te shndërrimi i tyre në...

Si t’a kuptoni qe eshte koha per ndryshim karriere?

Askush nuk mund të garantojë që ju do të punoni në të njëjtin pozicion gjithë jetën tuaj. Ndonjëherë do të doni të...