Wednesday, November 25, 2020

“Nuk i duroj dot kolegët e mi” Është një justifikim i mjaftueshëm për të hequr dorë?

Duhen lexuar

Diaspora Flet 2020 permbyllet me paraqitjen surprize te Rita Ores

Një program i ngjeshur prej 25 orësh me sesione debatuese, fjalime inspiruese, biseda të përqëndruara, panair virtual, hapësirë rrjetëzimi dhe interaktivitet mes...

“Besnikeria ka vdekur” Si i trajton biznesi punonjesit sot?

Cilën duhet të zgjedhë kompania? Kjo pyetje është ndër të shumtat që bëhet kur vjen puna tek të qenurit...

Google sulmohet nga 165 kompani dhe shoqata. Pjese e tyre dhe duapune.com

duapune.com se fundmi i eshte bashkuar fushates anti Google, ku nje grup prej 165 kompanish dhe institucionesh te industrise u kane bere...

Horoskopi – Shigjetari: Top 10 Profesionet

Top 10 Profesionet që i përshtaten Shigjetarit Shenja e udhëtarit, Shigjetari optimist, pëlqen adventurat po aq sa njohuria dhe...

candidate 30000 2013 06 26 10 51 32Sapo ju lini punën, prisni që të vazhdoni me jetën tuaj, të takoni njerëz të rinj dhe të keni opsione më të mira. Nëse keni patur kohë të vështira në universitet atëhere ka qenë një dritë në fund të tunelit: PUNA. “Sapo të filloj punë do të takoj njerëz të rinj, do të jem i zoti vetes dhe i lumtur.”

Dhe më pas çdo gjë bie poshtë kur ju filloni punë dhe keni mosmarrëveshje me kolegët tuaj edhe nëse janë në pozicion më të lartë apo më të ulët se ju. Do ju duhet pak kohë për të kuptuar se kështu është në të vërtetë, të paktën për pak kohë.

Por është kjo arsye e mjaftueshme për të hequr dorë nga puna juaj?

Përgjigja për këtë është e thjeshtë: JO.

Nëse keni një koleg që ju bezdis ju duhet të bëni diçka për këtë. Ka raste kur ju mund të vuani në qetësi, por ka momente kur komentet e tyre ju bëjnë jo produktiv. Zgjidhja për këtë nuk është të largoheni nga puna, por të zgjidhni problemin. Largimi nga puna vetëm për arsyen se jeni bezdisur nga sjellja e dikujt tjetër thjesht dëmton karrierën tuaj, jo të tyren.

Këtu janë 3 mënyra se si të bashkëpunoni me një koleg që nuk e doni:

1. Zgjidhni se cili është problem ekzaktësisht. Ata sigurisht që kanë një problem me ju, kështu që pse nuk e zgjidhni një herë e mirë. Këtu janë disa arsye pse kolegët tuaj sillen në atë mënyrë:
• Xhelozia-sepse menaxheri juaj po shpenzon më shumë kohë me ju.
• Inati-ata kanë probleme me njerëzit e rinj dhe ndihen te kërcënuar prej tyre.
• Pasiguria-ju jeni mirë në punën tuaj kështu ata ndihen të pasigurtë prej jush.

2. Indentifikoni se si mund ta zgjidhni këtë. Sapo të keni zbuluar se cili është problem do të ishte më mirë ta zgjidhnit atë. Ju mund të:
• Të konfirmoni ndjenjat tuaja me një koleg tjetër për sjelljen që ju bëhet.
• Kërkoini menaxherit tuaj të krijojë balancën e duhur
• Flisni me HR nëse nuk keni mënyrë tjetër se si ta zgjidhni problemin.

3. Kini një mekanizëm mbrojtje
Ju e dini që kolegët tuaj kanë diçka me ju, pavarësisht se çfarë ata janë ju duhet të përballoni se çfarë thonë. Çdo herë që ndiheni i parëndësishëm nga kolegët tuaj buzëqeshni dhe vazhdoni më tej. Ju jeni të suksesshëm dhe ndoshta kjo është arsyeja se pse ju jeni duke u trajtuar në këtë mënyrë. Vazhdoni të silleni në mënyrën tuaj, shumë shpejt ju nuk do keni pse të përballeni me njerëz të tillë sepse keni për ti kaluar ata në karrierën tuaj!

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Diaspora Flet 2020 permbyllet me paraqitjen surprize te Rita Ores

Një program i ngjeshur prej 25 orësh me sesione debatuese, fjalime inspiruese, biseda të përqëndruara, panair virtual, hapësirë rrjetëzimi dhe interaktivitet mes...

“Besnikeria ka vdekur” Si i trajton biznesi punonjesit sot?

Cilën duhet të zgjedhë kompania? Kjo pyetje është ndër të shumtat që bëhet kur vjen puna tek të qenurit...

Google sulmohet nga 165 kompani dhe shoqata. Pjese e tyre dhe duapune.com

duapune.com se fundmi i eshte bashkuar fushates anti Google, ku nje grup prej 165 kompanish dhe institucionesh te industrise u kane bere...

Horoskopi – Shigjetari: Top 10 Profesionet

Top 10 Profesionet që i përshtaten Shigjetarit Shenja e udhëtarit, Shigjetari optimist, pëlqen adventurat po aq sa njohuria dhe...

Puno nga ku te duash. Lamtumire orarit zyrtar te punes!

Puna nga shtëpia gjatë pandemisë ka lejuar që shumë prej nesh të lirohen nga vërtitjet e përditshme dhe ecejaket shtëpi-punë-shtëpi. Tani duket...