Saturday, October 24, 2020

Mos i lejoni pushimet të ndërpresin kërkimet tuaja për punë

Duhen lexuar

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

untitledDepresioni është normal për disa gjatë sezonit të festave por punëkërkuesit nuk duhet të jenë midis të pashpresëve. Pushimet në fakt krijojnë më shumë mundësi për punëkërkuesit që  të lidhen me punëdhënësit. Sipas një eksperti në shërbimet e karrierës Lee Hecht Harrison, njerëzit të cilët i shohin pushimet me pozitivitet zakonisht kanë sukses sepse ata bëjnë më të mirën për mundësitë që kanë në dispozicion.

Njerëzit të cilët besojnë  se kërkimi i punës gjatë dhjetorit është një humbje kohe në fakt janë duke reduktuar  shanset e tyre në një periudhe ku shumë vendime punësimi janë duke u marrë. Gjatë pushimeve konkurenca nuk është shumë e lartë dhe shumica e organizatave i kanë  zhvilluar buxhetet  e tyre për vitin që vjen dhe  mund të parashikojnë nevojat e tyre për punësim si dhe qëllimet e tyre.

Disa këshilla për të përfituar nga këto pushime:

Vendosni qëllime të arritshme dhe punoni per ti arritur ato çdo ditë.  Mos bini në depression apo në zvarritje. Përqasni (Kryeni) kërkimin për punë me të njëjtin ritëm që do ta bënit edhe në sezonet e tjera.
Merrni pjesë në festat e pushimeve. Festat gjatë pushimeve krijojnë mundësi të mira njohjesh edhe me punëdhënës. Rastësisht përmendni kërkimin tuaj për punë si temë bisede.
Bëhuni fleksibël. Fundi i vitit është një periudhë e ngarkuar kështu që pregatituni sepse mund të njoftoheni për  të dhënë intervistë edhe brenda një kohe të shkurtër.
Dërgoni kartolina urimesh tek kompanitë në të cilat ju keni dhënë intervistë kohët e fundit. Kjo është një mënyrë shumë e mirë për  ti kujtuar menaxherëve të punësimit se ju jeni  akoma i gatshëm për ti takuar përsëri.

Duke qëndruar optimist dhe duke marrë në konsideratë shumë nga mundësitë e punës që ofrohen në këtë periudhë  atëhere ky sezon mund t’ju udhëheq drejt një viti të mbarë, të kompletuar me një pozicion të ri pune.

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

A ka pune te reja nga qyteti im ?

Sot ju njohim me mundesite e ofruara ne qytetin e Fierit. Ne kete qytet ofrohen pozicione pune te kategorive te ndryshme nga...