Sunday, October 25, 2020

Mënyra për të përballuar një humbje pune të papritur

Duhen lexuar

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

saving-money-thrifty-cheap-270Ju duhet të keni degjuar që duhet të kurseni të paktën 6 muaj para për  shpenzime në raste emergjence, si për shembull në ato raste kur mbeteni pa punë.  Por jo të gjithë e praktikojnë këtë, disa sepse nuk munden dhe disa të tjerë sepse janë mësuar të harxhojnë aq sa fitojnë. Ne po ju ofrojme 5 mënyra se si të filloni të kurseni për 6 muaj shpenzime që nga ky moment.

Filloni nga kursimet e mëdha

Përpara se të filloni të kurseni monedha filloni me shpenzime më të mëdha si shpenzimet e makinës apo të pushimeve. Ju mund të filloni të reduktoni shpenzimet e sigurimit të makinës. Githashtu edhe për pushimet nuk është e nevojshme që të shpenzoni para për pushime ekstravagante kur ju mund të kurseni me  pushime të thjeshta brenda vendit ose ti shmangni për këtë sezon vere dhe ti rezervoni më vonë në shtator apo tetor.

Kartat e kredit

Sipas ekspertëve do ishte perfekte sikur të llogarisnit shpenzimet e një jave dhe vetëm aq para të mbanit në kuletë. Mos tërhiqni para të tjera. Harrojeni kartën tuaj të kreditit mos shpenzoni më tepër para nga sa ju duhen.

Mos shpenzoni paratë e dhuruara

Nëse jeni vërtet me aq fat sa t’ju ketë rënë llotaria, keni fituar para në kazino apo ndonje trashëgimi atëhere, ruajini në një llogari bankare.  Mendoni se si të përmirësoni stilin e jetesës tuaj nëse merrni një rritje rroge apo ngriheni në detyrë.

Mos jepni para borxh

Bëni kujdes, nëse jeni në kohë të vështira mos jepni para borxh, ju nuk do të donit as të merrnit as të jepnit para borxh, evitojini këto stituata, ju nuk do të keni asnjë lloj përfitimi.

Mos ngacmoni fondin e ditëve të këqija për shpenzimet e ditës

Nëse  hapni një llogari të posaçme bankare vetëm për fondin e emergjencës atëhere do të ishte më mirë për të gjithë ju që nuk i bëni dot ballë tundimit, për të shpenzuar para. Kujtojini vetes që këto para janë për tjetër qëllim dhe nuk mund ti shpërdoroni për çfarë do lloj arsyeje.

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

A ka pune te reja nga qyteti im ?

Sot ju njohim me mundesite e ofruara ne qytetin e Fierit. Ne kete qytet ofrohen pozicione pune te kategorive te ndryshme nga...