Tuesday, October 27, 2020

Mbërrini me vonesë në punë? Ja disa nga justifikimet më të arsyeshme dhe qesharake.

Duhen lexuar

Western Balkans Digital Summit Tirana 2020

Për shkak të pandemisë COVID-19, Samiti i 3-të Digjital do të organizohet në Platformën Hibride me sesione virtuale të mbajtura gjatë 26-28...

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

blog 44

Të gjithëve na ka ndodhur të mos arrijmë në orar në punë. Na ndodhin gjëra të paparashikuara, nuk zgjohemi mirë në mëngjes, na shkojnë gjërat ters dhe si përfundim mbërrijmë në punë me vonesë. Pyetja në këtë rast është: Cili ka qenë justifikimi juaj?

Ka shumë lloje justifikimesh për vonesat në punë. Disa prej tyre janë legjitime dhe të padiskutueshme, si për shembull kur dadoja e femijëve nuk ka mundur të vijë në shtëpi atë ditë, apo kur dikush nga familja është sëmurë, apo edhe kur makina juaj ka pasur probleme.

Disa nga justifikimet më të shpeshta janë:

 • Kishte shumë trafik/kohë e keqe
 • Harrova telefonin/çelësin/një dokument të rëndësishëm
 • Kisha një takim/vonesa në bankë
 • Kisha fëmijën pa qejf/Më duhej të takoja mësuesen

Ka gjithashtu disa lloje justifikimesh që nuk funksionojnë dhe aq shumë edhe pse ato mund të jenë shumë mirë të sajuara nuk e kalojnë dot logjikën e menaxherit/shefit.

Ja disa nga justifikimet më qesharake që kemi gjetur:

 • Ishtë shumë ftohtë sot për të punuar.
 • Ishte shume e nxehtë kafeja.
 • Vajza më fshiu padashje dokumentin mbi të cilin po punoja herët në mëngjes.
 • Qeni me grisi dosjen me dokumentat.
 • Isha këtu por më zuri gjumi në parkim.
 • Qerpikët e mi fals më ishin ngjitur dhe mu desh kohë ti rregulloja.
 • Padashje hyra në disa rrugë me një sens dhe mu desh t’i bija rreth e qark për të ardhur në punë.

Tani rradha juaj të na tregoni cili ka qenë justifikimi më qesharak që kemi gjetur ose dëgjuar. ^-^

 

“Miku juaj për punë dhe karrierë” – duapune.com

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Western Balkans Digital Summit Tirana 2020

Për shkak të pandemisë COVID-19, Samiti i 3-të Digjital do të organizohet në Platformën Hibride me sesione virtuale të mbajtura gjatë 26-28...

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.