Friday, January 22, 2021

Mbajtja e një qëndrimi pozitiv kur gjithçka shkon keq

Duhen lexuar

Ftese per anetaresim ne platformen “Rrjeti i Profesionisteve ne Diaspore”

Rrjetëzimi i kapitalit social të shqiptarëve në Diasporë ka qenë shpesh objekt i disa inciativave të limituara dhe personale të disa organizatave...

Nuk keni perqendrim ne pune? 10 keshilla.

Në botën dinamike të sotme, të mësuarit për të bërë më shumë në më pak kohë është thelbësore për zhvillimin personal dhe...

Punet e dites 18/01/2021

Mundesite e reja te punes, te publikuara sot ne duapune.com, i gjeni duke klikuar: >> Punët e ditës <<

Pse Shqiperia refuzoi vaksinen “Sputnik V”

Pandemia globale Covid-19 përveç vuajtjeve dhe krizës së sistemeve shëndetësore krijoi dhe aleanca e “armiq” të rinj në arenën ndërkombëtare. Gara për...

imagesNdiheni sikur të keni përjetuar një nga ato ditët e makthit në punë? Mundoheni të gjeni  një mënyrë për t’ja dalë mbanë? Ka ditë kur ju zgjoheni në mëngjes dhe mendoni “ Unë nuk mund ta bëj dot më këtë sot! “ por ekzistojnë disa mënyra për tu marrë me ndjenjat negative, nëse ju mësoheni të mbani një qëndrim të drejtë.

1.  Relaksohuni

Edhe pse ju e keni marrë punën shumë seriozisht dhe jeni të pasionuar pas saj, ajo çfarë ju do të mbani mend në fund të ditës suaj është se vetëm keni punuar. Kjo tingëllon si një klishe, për sa kohë që ju jeni të shëndetshëm, ndërsa asgjë tjetër nuk ka rëndësi. Nëse ju nuk jeni të shëndetshëm, ju nuk mund të jeni të gatshëm të shkoni ditën tjetër në punë, apo jo?

2.  Ndryshoni perspektivën tuaj

Shpesh herë gjërat që ndodhin në vendin e punës, në mënyrë automatike na bëjnë të mendojmë se “ky është fati im” ose “ këto lloj gjërash më ndodhin vetëm mua”, por duke ndryshuar qëndrimin tuaj, mund të ndryshojë  gjithçka.

Disa prej njerëzve më pozitiv përkrahin gjërat negative në mënyrë pozitive. Kjo e gjitha ka të bëjë me perspektivën tuaj. Këta njerëz besojnë se gjithçka ndodh për një arsye dhe pas një diçkaje të keqe, gjithmonë do të vijë një diçka akoma më e mirë.

Në qoftë se ju mësoheni ta shikoni një ditë të keqe nga këndvështrime të ndryshme, atëherë ju mund të përmirësoni mënyrën sesi ju i perceptoni gjërat dhe kjo do t`ju ndihmojë të merreni me gjërat që ju prishin ditën tuaj në punë.

3.  Mbusheni veten me pozitivitet

Mendoni se kolegët tuaj po ju tërheqin poshtë? A ndesheni vazhdimisht me qëndrime pozitive? Atëherë ndaloheni këtë gjë! Mundohuni të mos mbartni ndjenja negative, në vend të kësaj, qëndroni sa më pozitivisht.

Shkoni në punë me një buzëqeshje në fytyrë. Bëni shaka, dëgjoni muzikë që ta ngrini humorin, dhe shpenzoni kohë me njerëz që kanë rëndësi. Shikoni kush janë njerëzit më pozitiv në zyrë dhe kur ju kaloni një moment të vështirë, shkoni dhe kaloni kohë me ta. Qëllimi juaj kryesor në këtë moment është të keni mendime pozitive në mendjen tuaj.

4. Fokusohuni në gjërat e mira

Çfarë ju bën ta pëlqeni punën tuaj? Edhe pse ju mund të shkruani një listë të gjatë me gjërat që nuk ju pëlqejnë, përpiquni të përqëndroheni në ato gjëra që ju me të vërtetë i pëlqeni. A i përdorni fuqitë tuaja personale si pjesë të punës suaj? A keni një marrëdhënie pozitive me kolegët tuaj? Mendoni se keni sfiduar në mënyrë pozitive? Atëherë duhet të keni parasysh se ka njerëz që bëjnë punë të vështira, punë të mërzitshme vetëm për të mbajtur familjen e tyre. Fokusimi në gjërat pozitive do t`ju ndihmojë ta përceptoni punën tuaj në këndvështrime të ndryshme.

 

 

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Ftese per anetaresim ne platformen “Rrjeti i Profesionisteve ne Diaspore”

Rrjetëzimi i kapitalit social të shqiptarëve në Diasporë ka qenë shpesh objekt i disa inciativave të limituara dhe personale të disa organizatave...

Nuk keni perqendrim ne pune? 10 keshilla.

Në botën dinamike të sotme, të mësuarit për të bërë më shumë në më pak kohë është thelbësore për zhvillimin personal dhe...

Punet e dites 18/01/2021

Mundesite e reja te punes, te publikuara sot ne duapune.com, i gjeni duke klikuar: >> Punët e ditës <<

Pse Shqiperia refuzoi vaksinen “Sputnik V”

Pandemia globale Covid-19 përveç vuajtjeve dhe krizës së sistemeve shëndetësore krijoi dhe aleanca e “armiq” të rinj në arenën ndërkombëtare. Gara për...

Pune si OPERATOR telefonik. Shqip/Italisht/Anglisht.

Nje nga pozicionet e punes me kerkesen me te larte per rekrutim ne tregun e punes, perben pa dyshim pozicioni si ...