Thursday, October 22, 2020

Cilat janë gënjeshtrat më të shpeshta mes kolegëve?

Duhen lexuar

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

A ka pune te reja nga qyteti im ?

Sot ju njohim me mundesite e ofruara ne qytetin e Fierit. Ne kete qytet ofrohen pozicione pune te kategorive te ndryshme nga...

conversation

  • Nëse kolegu ju thotë se ka ardhur herët në zyrë, kërkon që ju të ndiheni në faj.
  • Nëse ju thonë se: “Mund të bësh edhe më shumë” kjo do të thotë: “S’e dua këtë paçavure”.
  • Sa më i pakënaqur të jetë një person me punën e tij, aq më shumë flet për të: nëse puna i pëlqen, nuk do të flasë me kolegët.
  • Nëse një koleg vjen shpesh në punë i veshur më mirë se zakonisht, ka shumë mundësi që të jetë duke kërkuar një punë të re, prandaj mos u besoni justifikimeve (ka një drekë apo darkë, vizitë te doktori, etj).
  • “Më pëlqeve menjëherë”: nëse kjo fjali ju thuhet që herën e parë të ardhjes në punë, duhet të kini parasysh se jo shpesh është e vërtetë. Kolegët e rinj shihen si jashtëtokësorë, por kolegët duan që ju të ndiheni të mirëpritur.
  • Nëse kolegët “harrojnë” t’ju thërrasin sa herë që dalin për drekë ose për një kafe, kjo do të thotë që ka diçka që nuk u ka pëlqyer në sjelljen tuaj.
  • “Po, ke shumë të drejtë”: asnjëherë nuk e mendojnë me të vërtetë.
  • “Kam qenë sëmurë këtë fundjavë”: nga statistikat del shpesh që personat kanë tendencë të sëmuren  nga e premtja deri të hënën.

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

A ka pune te reja nga qyteti im ?

Sot ju njohim me mundesite e ofruara ne qytetin e Fierit. Ne kete qytet ofrohen pozicione pune te kategorive te ndryshme nga...

Test personaliteti – iluzion optik – loja 1

Cfare karakteri keni ? Luajme pak me keto teste mbi iluzionet optike per personalitetin/karakterin tuaj. Ka shume lloje te...