Wednesday, October 28, 2020

Këshilla për të qëndruar të shëndetshëm në punë

Duhen lexuar

Behu pjese dhe ti ! Studimi me i madh Global i Talenteve per vitin 2020

Pas studimit të kryer me sukses gjatë vitit 2018, ku morën pjesë 366,000 njerëz nga 197 shtete, duapune.com në bashkëpunim me partnerët...

3 pyetje per te kuptuar nese puna i sjell kuptim jetes tende

Steve Johnson, Sipërmarrës, President dhe Bashkëdrejtues në Berkshire Grey Kuptimi për punën është i rëndësishëm. Për bizneset, është një...

Western Balkans Digital Summit Tirana 2020

Për shkak të pandemisë COVID-19, Samiti i 3-të Digjital do të organizohet në Platformën Hibride me sesione virtuale të mbajtura gjatë 26-28...

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

542638 627390567287639 391408019 nDuke qëndruar 40 orë në javë në punë, ne harrojmë ndikimin negativ që mund të ketë  të  qëndruarit ulur përpara një tavoline. Puna në zyrë ka qënë e lidhur me rritjen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, si dhe shanset e një ataku në zemër. Prandaj është e domosdoshme që ne të marrim masa për të reduktuar këto rreziqe dhe të mbajmë  një mënyrë jetese të shëndetshme.

Kushtojini rëndësi këtyre 5 këshillave për të qëndruar të shëndetshëm në vendin e punës:

1.      Hani mëngjes
Mëngjesi është konsideruar si vakti më i rëndësishëm i ditës. Ai e mban trupin tuaj në formë gjatë gjithë ditës,duke ju bërë energjik që në mëngjes. Nëse ju zgjidhni të hani për  mëngjes  vezë ose tost, produkte me bazë drithëra, është me rëndësi jetike për të filluar ditën tuaj duke u ndjerë të fuqishëm dhe me nje mendje të kthjellët.

2.      Bëni shëtitje
Qëndrimi për 9 orë në tavolinën tuaj të punës është shumë e dëmshme për shëndetin tuaj, sidomos nëse ju qëndroni ulur  dhe përballë ekranit të kompjuterit. Gjatë orës tuaj të drekës, bëjni një shëtitje rreth e përqark të paktën 15 minuta. Nëse kjo nuk është e mundur, përpiquni të shkoni  diku për shëtitje të paktën 3 herë në javë para ose pas pune.

3.      Konsumoni ujë
Shumica e punonjësve që punonjë në zyra janë kaq të shqetësuar  me punët në zyrë sa harrojnë të konsumojnë ujë. Ky është një gabim i përbashkët!  Është me rëndësi jetike që ju të mbani mend të hidratoni trupin tuaj ashtu si ju punoni vazhdimisht. Mbani një shishe me ujë në tavolinën tuaj të punës dhe të konsumoni ujë herë pas here, duke pirë ujë të paktën 5 gota gjatë  një periudhe prej 9 orësh.

4.      Konsumoni ushqim të lehtë
Është e rëndësishme të konsumoni ushqime të lehta gjatë punës, duke qënë se ne na shterrojnë vazhdimisht burimet energjetike te trupit; prandaj ne duhet të furnizojmë dhe rifreksojmë trupin tonë gjatë gjithë kohës. Fruta të tilla si molla dhe banania  duhet të jenë ushqimet më të zakonshme në tavolinën tuaj të punës, ndërkohë që shumë punonjës zgjedhin të konsumojnë arra të cilat të japin energji.

5.      Duhet të lëvizni vërdallë
Nëse ju shkoni në tualet ose thjesht dilni jashtë për pak minuta, është e këshillueshme të bëni një mini-pushim prej 2-3 minuta për çdo orë, duke ecur rreth e qark.  Duke qëndruar ulur gjatë gjithë kohës  mund tju shkaktojë  variçe në këmbët tuaja, si sindromi i Tunelit Carpel.

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Behu pjese dhe ti ! Studimi me i madh Global i Talenteve per vitin 2020

Pas studimit të kryer me sukses gjatë vitit 2018, ku morën pjesë 366,000 njerëz nga 197 shtete, duapune.com në bashkëpunim me partnerët...

3 pyetje per te kuptuar nese puna i sjell kuptim jetes tende

Steve Johnson, Sipërmarrës, President dhe Bashkëdrejtues në Berkshire Grey Kuptimi për punën është i rëndësishëm. Për bizneset, është një...

Western Balkans Digital Summit Tirana 2020

Për shkak të pandemisë COVID-19, Samiti i 3-të Digjital do të organizohet në Platformën Hibride me sesione virtuale të mbajtura gjatë 26-28...

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...