Wednesday, April 21, 2021

Horoskopi i Karrierës

Duhen lexuar

Binde drejtuesin per “Employer Branding Academy”

Nis partneriteti mes duapune.com dhe Universum, udhëheqësi global për brendin e punëdhënësve. Sigurisht që mund të keni dëgjuar për...

EBA – “Employer Branding Academy Albania”

Employer Branding Academy Albania Akademia e Imazhit të Punëdhënësit për herë të parë mundësohet edhe në Shqipëri nëpërmjet partneritetit mes duapune.com dhe Universum. Trajnimi online nis...

12 Keshilla produktiviteti

Ndonjëherë mençuria konvencionale dhe këshillat e dukshme që keni dëgjuar një milion herë nuk bëjnë punë kur keni nevojë për një rritje...

Horoskopi – Demi: Top 10 Profesionet

EkzekutivShef kuzhinierPolitikanProdhuesi i verësDirigjentBlogger bukurieArkëtarProjektuesi i BrendshëmBiologBlerës Demi ka disa tipare mjaft të dallueshme si: etikën, besueshmërinë dhe...

career ladder 1240

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dashi

Me shumë mundësi ju keni ide pafund për krijimin e projekteve të reja. Si dash, profesionet tuaja ideale janë ato që ju japin më tepër autonomi dhe më shumë mundësira dhe kjo ju bën të keni më shumë aftësi lidershipi. Konsideroni një pozicion si një udhërrëfyes në natyrë, trajner palestre, oficer ushtarak. Mund të duhet pak kohë për të punuar drejt pozicioneve udhëheqëse që kërkon Dashi por bëni atë që mund të bëni më mirë, hapa veprues që do t’ju çojnë aty ku dëshironi të shkoni.

Demi

Ju merreni me detyra që kërkojnë durim dhe këmbëngulje për të qenë më të dobishëm. Ju jeni një udhëheqës i natyrshëm, por lehtë mund të kaloni në role të tjera sipas nevojës.

Nëse jeni shenja e Demit, mund të përshtateni më së miri karrierë në shitje, banka, financat dhe kontrolli i cilësisë.

Megjithatë, një fjalë paralajmëruese për Demin: Mos lejoni veten të bëheni të papërkulur. Qëndroni të hapur ndaj ndryshimeve të domosdoshme dhe do të gjeni lumturi në çfarëdo ambjenti pune në të cilin ndodheni.

Binjakët

Keni nevojë për një karrierë që përputhet me personalitetin tuaj. Çdo gjë që ka lidhje me gazetarinë, publicitetin, komunikimin dhe pedagogjinë ështe perfekte për ju.

Secila prej këtyre fushave të karrierës do t’ju lejojë të keni akses në një sërë sfidash me ritme të shpejta, të cilat shpesh nuk do të lejojnë që t’ju angazhojnë plotësisht.

Gaforrja

Si një Gaforre që jeni, karriera në kujdesin ndaj fëmijëve, mësimdhënien, burimet njerëzore, kujdesin shëndetësor dhe ligjin mund të jenë të gjitha zgjedhjet e duhura për ju. Nëse kjo është shenja juaj, mos lejoni që të jeni të lëkundur nga premtimet e parave dhe fuqisë. Ju kurrë nuk do të jeni të lumtur me këtë.

Luani

Ju jeni një anëtar i shkëlqyeshëm i çdo ekipi, shpesh shërbeni si një lupë për talentet individuale të anëtarëve të ekipit, duke ndihmuar të gjithë që të performojnë në mënyrën më të mirë.

Për shkak të afrimit tuaj natyror për frymëzim, do të përshtateshit shumë mirë ne pozicionin e një politikani, diplomati, aktori, muzikanti ose udhëheqës korporatash – do të përshtateni kudo ku mund të arrini një numër të madh njerëzish me punën tuaj.

Virgjëresha

Punonjësit idealë janë personat që janë virgjëresha në shenjën e horoskopit. Cdo gjë që ata bëjnë e bëjnë në mënyrë perfekte dhe të plotë. Nëse je një Virgjëreshë, me shumë mundësi nuk e ke të vështirë për të kërkuar perfeksionin tek vetja. Ata  dinë të menaxhojnë emocionet e tyre dhe në situata të vështira.

Çdo punë që kërkon vëmendje të madhe në detaje do të jetë gjithashtu shumë e kënaqshme per presonat në ketë shenjë.

Peshorja

Kjo shenjë përfaqësohet nga shkallët e drejtësisë, dhe ju jeni gjithmonë të fokusuar në ekuilibrin dhe drejtësinë. Profesionet që ju mund të bëni më mirë janë avokatia, zyrtar policie ose gjykatës. Përveç kësaj, Peshorja gjithashtu shkëlqen në vende pune ku diplomacia dhe taktika janë fokus, duke u bërë diplomat, përkthyes, asistent ekzekutiv ose letrar.

Akrepi

Akrepët pëlqejnë të hetojnë botën që i rrethon. Ata duan sfidat dhe i gëzohen një mjedisi intensiv pune. Profesionet që kërkojnë fshehtësi dhe diskrecion do ju përshtateshin mjaft mirë. Ju pershtaten me shumë profesione në nivelet më të larta të organizatave të inteligjencës dhe pozicionet që ju lejojnë të trajtoni materiale konfidenciale ose artikuj të shtrenjtë.

Një fushë që është veçanërisht e përshtatshme për natyrën e Akrepit është menaxhimi i krizësse korporatave.

Shigjetari

Ju mund të punoni vetëm, por dhe si pjesë e një ekipi, ose si një udhëheqës me favore të barabarta, ju jeni një komunikues i madh, duke i frymëzuar të tjerët që të jenë të drejtë. Si i tillë, ju jeni mjaft të mirë në çdo gjë, dhe ju mund të jeni të kënaqur me një shumëllojshmëri profesionesh.

Konsultimi është një fushë e madhe që lejon lirinë e madhe personale dhe ekspozimin ndaj një numri të madh të vendeve të punës dhe njerëzve. Turizmi dhe të mësuarit janë gjithashtu dy fusha të përshtatshme për një Shigjetar.

Bricjapi

Bricjapët janë udhëheqës të shkëlqyer, pragmatikë, të cilët dinë të kapin problemin që eshtë dhe t’u japin zgjidhje. Janë punonjës seriozë,  dhe aftësitë e tyre administrative janë disa nga më të mirat.

Bricjapët janë veçanërisht të lumtur në mjediset e punës shumë hierarkike, ku hapi i ardhshëm është gjithmonë i qartë dhe kështu bëjnë inxhinierë, arkitektë dhe menaxherë të mëdhenj në korporata të mëdha dhe më të organizuara.

Ujori

Ju jeni një nga shenjat më unike, një shpirt i lirë.

Ujori nuk ka frikë asgjë më shumë se të jetë i lidhur me një jetë mesatare dhe një punë mesatare.

Ju keni probleme me hierarkinë dhe doni të punoni në orarin tuaj.

Të lindurit në Ujor bëhen shkrimtarë të mëdhenj, artistë grafikë ose novelistë, dhe gjithashtu mund të bëjnë shumë mirë zhvillimin e teknologjisë së fundit, duke eksploruar teori dhe aplikacione të reja si shkencëtar.

Peshqit

Ju jeni të qetë dhe të aftë për të punuar nën presion. Megjithatë, një gjë që mund të bëjnë Peshqit më të lumtur është një punë që i lejon atyre t’i shërbejnë të tjerëve.

Çdo punë në kujdesin shëndetësor mund të jetë i rëndësishëm për Peshqit, por gjithashtu ata mund të shkëlqejnë në art, në muzikë dhe krijim artistik.

duapune.com, Korrik, 2018

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Binde drejtuesin per “Employer Branding Academy”

Nis partneriteti mes duapune.com dhe Universum, udhëheqësi global për brendin e punëdhënësve. Sigurisht që mund të keni dëgjuar për...

EBA – “Employer Branding Academy Albania”

Employer Branding Academy Albania Akademia e Imazhit të Punëdhënësit për herë të parë mundësohet edhe në Shqipëri nëpërmjet partneritetit mes duapune.com dhe Universum. Trajnimi online nis...

12 Keshilla produktiviteti

Ndonjëherë mençuria konvencionale dhe këshillat e dukshme që keni dëgjuar një milion herë nuk bëjnë punë kur keni nevojë për një rritje...

Horoskopi – Demi: Top 10 Profesionet

EkzekutivShef kuzhinierPolitikanProdhuesi i verësDirigjentBlogger bukurieArkëtarProjektuesi i BrendshëmBiologBlerës Demi ka disa tipare mjaft të dallueshme si: etikën, besueshmërinë dhe...

Punet e dites, e hene 19 prill 2021

E hena ka nisur vrullshem ne duapune.com dhe kerkesat per punesim nga bizneset dhe kompanite e ndryshme jane te shumta. Po ju...