Wednesday, October 21, 2020

Horoskopi i karrierës. Mësoni profesionin që ju përshtatet bazuar në shenjën tuaj.

Duhen lexuar

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

A ka pune te reja nga qyteti im ?

Sot ju njohim me mundesite e ofruara ne qytetin e Fierit. Ne kete qytet ofrohen pozicione pune te kategorive te ndryshme nga...

Test personaliteti – iluzion optik – loja 1

Cfare karakteri keni ? Luajme pak me keto teste mbi iluzionet optike per personalitetin/karakterin tuaj. Ka shume lloje te...

blog 9

Një horoskop karriere mund të mos jetë mënyra më e besueshme ose logjike për të gjetur një vend pune, por për ata që i besojnë mund të jetë
një pikënisje e dobishme për të reflektuar mbi personalitetin e tyre dhe për të arritur atë që synojnë në karrierë.

Ndaj ju ftojmë të njiheni me 12 shenjat e zodiakut dhe disa nga tiparet kryesore të personalitetit të tyre në karrierë.

Dashi (21 Mars – 19 Prill)

Disa tipare të personalitetit:

 • Shumë konkurrues/e
 • Guximtar/e
 • Lider
 • Intuitiv/e
 • I/e pa duruar

Disa nga profesionet që i përshtaten:

 • Menaxher/e
 • Pronar/e ose sipërmarrës/e biznesi
 • Oficer/e policie
 • Një rol në departamentin e burimeve njerëzore

Demi (20 Prill – 20 maj)

Disa tipare të personalitetit:

 • I/e organizuar
 • Pëlqen stabilitetin dhe rutinën
 • Produktiv/e
 • I/e vëmëndshëm/e ndaj detajeve
 • Vlerëson estetikën

Disa nga profesionet që i përshtaten:

 • Këshilltar/e financiar/e
 • Llogaritar/e
 • Arkitekt/e
 • Projektues/e

Binjakët (21 maj – 20 qershor)

Disa tipare të personalitetit:

 • Aftësi të shkëlqyera komunikimi
 • Imagjinues/e
 • I/e shoqërueshëm/e
 • Kureshtar/e
 • Refuzon strukturën e tepërt dhe rutinën

Disa nga profesionet që i përshtaten:

 • Mësues/e
 • Folës publik
 • Politikan/e
 • I /e vetëpunësuar

Gaforrja (21 qershor – 22 korrik)

Disa tipare të personalitetit:

 • I/e ndjeshëm/e
 • I/e dashur
 • Altruist/e
 • Ecën përpara duke pasur një pikësynim

Disa nga profesionet që i përshtaten:

 • Punonjës/e shëndetësor
 • Mësues/e
 • Punonjës/e i/e kujdesit për fëmijë
 • Sipërmarrës/e social/e

Luani (23 korrik – 22 Gusht)

Disa tipare të personalitetit:

 • Do të jetë në qendër të vëmendjes
 • Shumë krijues/e
 • Ka ego për të ecur përpara
 • Bujar/e
 • Ndjenjë e fortë e krenarisë

Disa nga profesionet që i përshtaten:

 • Senator/e
 • CEO
 • Muzikant/e
 • Aktor/e

Virgjëresha(23 gusht – 22 shtator)

Disa tipare të personalitetit:

 • I/e organizuar
 •  I/e orientuar drejt detajeve
 •  E do punën
 •  Perfeksionist/e
 •  Jo një udhëheqës instinktiv/e

Disa nga profesionet që i përshtaten:

 • Shkrimtar/e
 • Redaktor/e
 • Studiues/e shkencor/e
 • Punonjës/e shëndetësor/e

Peshorja (23 Shtator – 22 Tetor)

Disa tipare të personalitetit:

 • Sharmant/e
 • I/e aftë
 • I/e pasionuar
 • Ka interes të gjerë
 • Aftësi të forta bindëse

Disa nga profesionet që i përshtaten:

 • Muzikant/e
 • Rregjisor/e
 • Avokat/e
 • Zyrtar/e qeveritar/e

Akrepi(23 tetor – 21 nëntor)

Disa tipare të personalitetit:

 • Ruan sekretet
 • Mendjehapur
 • Bindës/e
 • I/e vendosur
 • Idealist/e

Disa nga profesionet që i përshtaten:

 • Kirurg/e
 • Terapist/e
 • Menaxhim
 • Zyrtar/e i/e lartë financiar/e

Shigjetari (22 nëntor – 21 dhjetor)

Disa tipare të personalitetit:

 • Aventurier/e
 • Kërkon sfida të reja
 • Shijon jetën
 • Kërkon ndryshim
 • I/e dhembshur me të tjerët

Disa nga profesionet që i përshtaten:

 • Mësues/e
 • Pilot/e
 • Operator/e turistik/e
 • Gazetar/e terreni

Bricjapi (22 dhjetor – 19 janar)

Disa tipare të personalitetit:

 • Etikë e fortë e punës
 • Vullnet i mirë
 • Merr përgjegjësi
 • Pragmatik/e
 • I/e orientuar drejt stabilitetit

Disa nga profesionet që i përshtaten:

 • Inxhinier/e
 • Menaxher/e
 • Administrator/e
 • Arkitekt/e

Ujori(20 janar – 18 shkurt)

Disa tipare të personalitetit:

 • Kureshtar/e
 • Intelektual/e
 • Ka progres
 • Inovativ/e
 • Përqendrohet në gjëra me vlerë

Disa nga profesionet që i përshtaten:

 • Analist/e sistemesh
 • Sipërmarrës/e
 • Fotograf/e
 • Dizejnues Grafik

Peshqit (19 shkurt – 20 Mars)

Disa tipare të personalitetit:

 • Imagjinues/e
 • I/e vëmendshëm/e
 • Shumë empatik/e
 • Aftësia për t’u lidhur me të tjerët
 • Vlerëson vlerat sesa përfitimin financiar

Disa nga profesionet që i përshtaten:

 • Terapist/e
 • Psikolog/e
 • Mjek/e
 • Artist/e

“Miku juaj për punë dhe karrierë”duapune.com

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

A ka pune te reja nga qyteti im ?

Sot ju njohim me mundesite e ofruara ne qytetin e Fierit. Ne kete qytet ofrohen pozicione pune te kategorive te ndryshme nga...

Test personaliteti – iluzion optik – loja 1

Cfare karakteri keni ? Luajme pak me keto teste mbi iluzionet optike per personalitetin/karakterin tuaj. Ka shume lloje te...

Pse po e lini punen tuaj aktuale ? – Intervista 14

Kjo pyetje eshte pak “klishe”, por te jeni te sigurte qe do t’jua bejne gjate intervistes nese ju po e lini nje...