Wednesday, December 2, 2020

Google sulmohet nga 165 kompani dhe shoqata. Pjese e tyre dhe duapune.com

Duhen lexuar

Kenget me te bukura per Krishtlindje dhe Vitin e Ri

Ne pritje te Krishtlinjdes dhe te nderrimit te viteve ne menyre sa me te qete e te begate per te gjithe, ekipi...

40 pune te lira ne Ndertim Arkitekture dhe Industri e Rende

Java e re ne duapune.com ka nisur me nje kerkese te larte punesimi ne kategorine e Ndertimit dhe Industrise se Rende. 28...

4 pozicione te lira pune ne Ekipin “Devs” te SFC

SFC, nje kompani e themeluar ne shkurt, me rreth 40 punonjes, bashkepunon me kompani amerikane dhe ofron kryesisht...

“Java Kuq e Zi” ne duapune.com

duapune.com, partneri juaj i duhur ne gjetjen e punonjesve te kualifikuar, ne kuader te festave kombetare vjen me nje oferte te veçante.

duapune.com se fundmi i eshte bashkuar fushates anti Google, ku nje grup prej 165 kompanish dhe institucionesh te industrise u kane bere thirrje zbatuesve te antitrustit te BE-se qe te marrin nje qendrim te ashper kunder Google, per shkak se gjigandi amerikan i teknologjise favorizon padrejtesisht sherbimet e veta ne kerkimet ne internet.

*antitrustLigji “Antitrust” nenkupton nje rregullore e cila nxit konkurrencen ne biznes duke limituar fuqine mbi tregun nga ana e nje firme te vetme. Si per shembull copezimin e bizneseve qe kane krijuar monopol ne treg.

Ky grup perfshin kompani nga SHBA, Britania e Madhe dhe 21 vende te tjera nga BE. Ky grup i ka derguar nje leter te perbashket shefit te antitrust ne BE, Margrethe Vestager, duke thene se Google po favorizon sherbimet e veta, te tilla si per strehim, udhetime dhe pune, duke i vendosur si preferenciale ne rezultatet e kerkimit, duke kerkuar veprim te shpejte per te ndaluar kete praktike.

Google, ka hedhur poshtë gjykimet se po favorizon padrejtesisht sherbimet e veta. Google thote se perdoruesit e tij nuk jane te mbyllur dhe se konkurrenca ndaj sherbimeve te saj eshte vetëm nje klikim larg ne internet.

“Njerezit presin qe Google t’u jape atyre rezultatet perkatese te kerkimit me cilesi te larte, te cileve mund t’u besojne” tha nje perfaqesues i Google.

“Ata nuk presin qe ne te preferojme kompani specifike ose rivale komerciale mbi te tjeret, ose te ndalojme fillimin e sherbimeve te dobishme qe krijojne me shume zgjedhje dhe konkurrence per Evropianet.”

Vestager ka vendosur gjoba ne nje total prej 8.25 miliardë euro (9.7 miliardë dollarë) kundër Google në tre vitet e fundit, për abuzimin e fuqisë së saj të tregut për të favorizuar shërbimin e saj te blerjeve, sistemin e saj operativ celular Android dhe biznesin e saj të reklamave.

Grupi prej 165 anëtarësh – i cili thotë se është grupi më i madh i krijuar ndonjëherë per t’i shkruar konferencës se shefave të konkurrencës së BE-së per te kërkuar veprim – përbëhet nga 135 kompani që ofrojnë shërbime në internet plus 30 shoqata të industrisë.

Nënshkruesit e letrës, parë nga Reuters, përfshinin kritikët e vjetër të Google Yelp, Expedia, Trivago, Kelkoo, Stepstone dhe Foundem – ankesa e të cilëve shkaktoi hetimin e blerjeve nga BE kundër Google.

Komisioni Evropian tha se e kishte marrë letrën dhe do të përgjigjej në kohën e duhur. Ai shtoi se monitoroi me kujdes tregun për të vlerësuar efektivitetin e mjeteve juridike të ofruara për Blerjet në Google.

AVANTAZHET E PAJUSTIFIKUARA

“Ndërsa ne garojmë mes njeri-tjetrit për përvojën më të mirë të konsumatorit, ekziston një konkurrent i zakonshëm që nuk garon në mënyrë të drejtë – Google”, thuhej në letër.

“Google fitoi avantazhe të pajustifikuara përmes trajtimit preferencial të shërbimeve të veta në faqet e saj të përgjithshme të rezultateve të kërkimit duke shfaqur forma të ndryshme të rezultateve të kërkimit të specializuar të grupuar (të ashtuquajturat OneBoxes)”.

Vestager pritet të shpallë një projektligj më 2 dhjetor, i cili do të ketë nevojë për kontribut nga vendet e BE dhe Parlamenti Evropian përpara se të bëhet legjislacion në një proces që mund të jetë një vit ose më shumë. Eshtë e paqartë se si rregullat e reja do të ndikojne në prezantimin e Google të rezultateve të tij të kërkimit.

Burimi: Reuters

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Kenget me te bukura per Krishtlindje dhe Vitin e Ri

Ne pritje te Krishtlinjdes dhe te nderrimit te viteve ne menyre sa me te qete e te begate per te gjithe, ekipi...

40 pune te lira ne Ndertim Arkitekture dhe Industri e Rende

Java e re ne duapune.com ka nisur me nje kerkese te larte punesimi ne kategorine e Ndertimit dhe Industrise se Rende. 28...

4 pozicione te lira pune ne Ekipin “Devs” te SFC

SFC, nje kompani e themeluar ne shkurt, me rreth 40 punonjes, bashkepunon me kompani amerikane dhe ofron kryesisht...

“Java Kuq e Zi” ne duapune.com

duapune.com, partneri juaj i duhur ne gjetjen e punonjesve te kualifikuar, ne kuader te festave kombetare vjen me nje oferte te veçante.

Mundesi internshipi per 5 te rinj ne kompani te njohura mediatike. Nga UNICEF & ICTSlab

UNICEF Shqipëri në bashkëpunim me qendrën laboratorike multifunksionale ICTSlab organizuan në datat 20-21-22 Nëntor aktivitetin social-rinor PONDER në kuadër të projektit ‘Transformimi...