Sunday, January 17, 2021

Disa “marifete” teknologjie për ta bërë punën nga shtëpia më produktive dhe argëtuese

Duhen lexuar

Punet e reja SOT

Njihuni me mundesite e reja te punes, te publikuara sot ne duapune.com, duke klikuar ne vijim: >> Punët e...

“Po na iken truri”

Çfarë po ndodh?! Gati të gjithë studentët duan të ikin jashtë. Emigracioni plagë edhe për të ardhmen nëse nuk...

Diplomuar ne gjuhe te huaja? Ka pune per ju.

Çfarë mund të bësh me një diplomë gjuhe? Opsionet e karrierës. A keni një diplomë në gjuhë të huaj?...

Vende te lira pune sot

Nese nuk keni patur mundesine te njiheni me vendet e lira te punes te publikuara sot ne duapune.com, ju ndihmojme me kete...

apliko tani 4

Për shkak të pandemisë së koronavirusit, papritmas shumë njerëz po e gjejnë veten duke punuar nga shtëpia për herë të parë. Teknologjia e bën të mundur këtë. Por, përtej teknologjisë që keni përdorur deri tani në punën tuaj në një ditë të rregullt, si mund ta përdorni teknologjinë për ta bërë më të lehtë punën në distancë (online)?

Ja disa këshilla për ta bërë punën nga shtëpia më të lehtë dhe më argëtuese gjatë pandemisë COVID-19.

 1. Provoni një applikacion ndryshe për takime

Një sugjerim nga shumë vende është përdorimi i Slack për komunikim të bazuar në tekst, por jo vetëm. Ekspertët rekomandojnë përdorimin e Slack edhe për takimet në internet. “Videoja e thirrur me Slack ju lejon të kaloni me lehtësi nga një bisedë në një telefonatë, ndërsa biseda mbetet e hapur, kështu që akoma mund të mbani shënime.”

 1. Krijoni një ambient zyre “Live”

Përveç takimeve, Slack mund të përdoret gjithashtu për të rikrijuar  pamjen e të qenit në zyrë. Ajo që rekomandohet është që kurdo që të jetë e mundur, bëni pyetjet tuaja në një kanal grupi.

 1. Ndani mesazhe me video

Loom është nje aplikacion që ju lejon të ndani ekranin tuaj dhe të regjistroni mesazhe me video. Ju mund t’i bëni të dy në të njëjtën kohë me veçorinë ekamerës që ju tregon se po flisni në anën e regjistrimit të ekranit tuaj. Ju gjithashtu mund të përdorni Loom për të dërguar mesazhe për te ngritur moralin për menaxherët, klientët dhe ekipet.

 1. Krijoni video trajnimi dhe prezantimi

Një përdorim tjetër për Loom: ndërtimi i një depo të videopërgjithesisht per trajnim. Kjo mund të jetë veçanërisht e dobishme tani, kur trajnimet brenda personave janë të pamundura. Loom e ka bërë teknologjinë e tyre shumë më të arritshme në përgjigje të COVID-19, duke rritur atë që mund të bëni me versionin falas, duke ulur çmimet, madje duke eleminuar tarifat për sektorin e arsimit.

 1. Ndani lehtë skedarët

Nëse kompania juaj përdor Google Drive dhe Slack, ju mund t’i integroni ato për të importuar automatikisht çdo skedar kur i ndani ato. Thjesht ndani një lidhje Google Drive në Slack dhe Slack Bot automatikisht do t’ju pyesë nëse doni të integroni.

 1. Bëni Kalendarin tuaj Më të Dukshëm

Instalimi i Aplikacionit të Kalendarit Google të Slack-t do të lidhë orarin tuaj me platformën, në mënyrë që të njoftojë bashkëpunëtorët tuaj kur jeni në një takim që nuk jeni në dispozicion. Ju gjithashtu mund të aktivizoni njoftimet e Kalendarit për të marrë mesazhe Slack kur ngjarja juaj e ardhshme e kalendarit do të fillojë.

 1. Qëndroni në krye të To-Dos tuaj

Asana është një mjet tjetër që mund të integrohet me Google Suite për të rritur produktivitetin. “Ekziston një version falas që mund të integroni në Google Calendar për të mbajtur në krye të gjithapërparësitë tuaja për ti bërë së bashku me datat e caktuara.

 1. Rritni fokusin dhe produktivitetin tuaj

Zenëare është një lloj softëare që heq të gjitha këmbanat dhe zhurmat e tepërt (toolbars, icons, side rails, etj.) Dhe ju tregon vetëm atë që është e rëndësishme.

 1. Bllokoni shpërndarësit tuaj më të mëdhenj

Një nga aplikacionet me të preferuara të teknologjisë quhetSelfControl .Ju mund t’i vendosni të gjitha faqet në internet që i vizitoni shpesh që ju privojnë nga koha juaj e produktivitetit dhe caktoni një orar që aplikacioni të bllokojë ato faqe. Pra, mund ti t’i bllokoni përkohësisht faqet qe ju perdorni me shpesh(instagram,email,tëiter etj) kur të keni nevojë për fokus të thellë.

 1. Pretendoni sikur ndodheni ne” hapsire”

Keni probleme për të marrë një kënd të mirë te kamerës për takimet tuaja në Zoom? Pasi kamera juaj të jetë në Zoom, klikoni në ikonen e vogël ngjitur me ikonën e kamerës dhe do të shihni opsionin për të mundësuar një prej backgroundeve të tij virtuale, duke përfshirë një pamje të hapësirës së jashtme dhe një pamje të Urës Golden Gate.

Ju gjithashtu mund të ngarkoni imazhet tuaja për t’u përdorur si background për takimet e ardhshme. (Shënim: Për të përdorur këtë veçori, kompjuteri juaj duhet të përmbushë disa kërkesa minimale të sistemit.) Jo vetëm që mund të argëtoheni me këtë, por bashkëpunëtorët tuaj nuk duhet të dinë që nuk e keni rregulluar banesën tuaj.

 1. Brainstorm Better

PinItTo.me është një mjet i thjeshtë (dhe falas!) Që ju lejon juve dhe një ekip të bashkëpunoni sikur po përdorni Post-It në një bord.Gjithkush mund të krijojë shënimet e veta ne tabelën virtuale.Ju mund ta përdorni atë për hedhjen e mendimeve, planifikimi, takime retro, ose çfarëdo tjetër. Plus çdo cirkboard ka URL-në e saj unike që mund t’i riktheheni më vonë.

 1. Bëni takimet tuaja me video

Si shumë organizata, kompania e Sina Khanifar, Ëaveform, është zhvendosur online dhe punonjësit po mbajnë të gjitha takimet e tyre në Zoom. “Ne jemi duke u argëtuar shumë me aplikacionin e Snapchat të desktopit,” thotë Khanifar, i cili aplikon Lentet Snapchat në Ëebcam të kompjuterit tuaj në mënyrë që ato të mund të përdoren në Zoom, Google Hangouts, Skype dhe platforma të tjera video. “Nuk e bën punën nga shtëpia më produktive, por definitivisht e bën atë më argëtuese.”

 1. Kushtojini vëmendje ndriçimit tuaj

Meqenëse shumë nga bashkëveprimet tona ballë për ballë aktualisht do të vijnë përmes videos, marrja e videos tuaj për tu dukur më mirë mund ta bëjë përvojën më të këndshme për të gjithë dhe të sigurojë që ju po kuptoheni nga kolegët tuaj. Mundohuni të përdorni një ndriçim natyral ose më të butë dhe nëse është e mundur, poziciononi burimin tuaj të ndriçimit para jush dhe kompjuterit tuaj.

 1. Përdorni kufje me mikrofon

Kur jeni duke biseduar me video, përdorni kufje me mikrofon nëse i keni ato, veçanërisht nëse shtëpia juaj ka shumë zhurmë në sfond (d.m.th. shokë dhome ose fëmijë).

 1. Shmangni zhurmën e tepërt të sfondit

Nëse jeni duke përdorur kufje dhe mikrofon, por akoma keni probleme me audio në thirrjet tuaja video, mund të provoni edhe Krisp. Krisp është një aplikacion që do të përgjojë zhurmën e sfondit gjatë thirrjeve tuaja. Ata kanë prezantuar një shtresë falas dhe kanë ulur çmimet e tyre gjatë pandemisë COVID-19.

 1. Hack Yourself një Monitor i Dytë

Nëse jeni mësuar të punoni me një ekran më të madh se laptopi juaj, ka një rregullim të lehtë që mund ta zbatoni menjëherë nga shtrati juaj. Konsideroni të përdorni TV tuaj si desktopin tuaj ose monitorin te dytë. Ajo që ju nevojitet është një kabllo HDMI (nëse nuk keni rezervë, kontrolloni se cilat tela keni futur tashmë në TV tuaj – mund të keni tashmë një të përshtatshme) ose nëse dëshironi të shkoni pa tel, mund të përdorni një Chromecast, AppleTV ose transmetime të tjera.

 

duapune.com

Miku juaj për punë dhe karrierë

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Punet e reja SOT

Njihuni me mundesite e reja te punes, te publikuara sot ne duapune.com, duke klikuar ne vijim: >> Punët e...

“Po na iken truri”

Çfarë po ndodh?! Gati të gjithë studentët duan të ikin jashtë. Emigracioni plagë edhe për të ardhmen nëse nuk...

Diplomuar ne gjuhe te huaja? Ka pune per ju.

Çfarë mund të bësh me një diplomë gjuhe? Opsionet e karrierës. A keni një diplomë në gjuhë të huaj?...

Vende te lira pune sot

Nese nuk keni patur mundesine te njiheni me vendet e lira te punes te publikuara sot ne duapune.com, ju ndihmojme me kete...

Pune ne Digital Marketing dhe aftesite e kerkuara

Content & Marketing Professionals Nese po kerkon te rritesh ne karriere ne sektorin e marketingut dhe sidomos marketingut digital,...