Saturday, October 24, 2020

Çfarë të veshësh gjatë një interviste?

Duhen lexuar

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

professional dress linchi kwok blogJu keni një intervistë për punë nesër. Ju keni mësuar çdo gjë për kompaninë dhe jeni të pregatitur për çdo pyetje që ata mund të bëjnë, dhe madje keni arritur disa minuta më parë. Ju nuk mund të ishit më të pregatitur se kaq.
Por kur ndaloni në dhomën e pritjes dhe për pak shiheni në pasqyrë, ju filloni të mendoni “ Jam veshur ashtu siç duhet për këtë intervistë?”
Në një intervistë ju jeni duke i bërë marketing vetes tuaj si një produkt dhe kështu duhet të keni imazhin më të mirë të mundshëm. Të prezantosh një imazh profesional është më shumë si të bësh detyrat e shtëpisë se sa të harxhosh para. Kështu kur të pregatiteni për intervistë, mabjini këto këshilla për veshjet në mendje.
Eshtë OK të pyesësh çfarë të veshësh
Në shumë industri tradicionale si finance ose kontabilitet veshjet profesionale të biznesit janë: këmishë me kollare nëse jeni mashkull, apo një kostum nëse jeni femër. Në industri të tjera si  reklama, mardhënie me publikun, grafik dizanj, teknologji veshja mund të jetë më e lehtë.
Dyqanet shik
Nuk është e nevojshme të blini disa kostume për intervista të ndryshme në të njëjtën kompani. Në disa raste ju mund të vishni të njëjtin kostum të kombinuar me gjëra të ndryshme çdo herë që vishni kostumin. Ju mund të ndryshoni këmishën, kollaren, bizhuterit, shallin.
Nuk është e nevojshme të shpenzoni shumë
Në qoftë se gjeni diçka trendi, jo nga ndonjë firmë shumë e njohur ju mund ta vishni. Nuk është e nevojshme të blini gjërat më të shtrenjta të mundshme.
Mos i neglizhoni aksesorët
Nëse keni këpuc lëkure sigurohuni që janë të lyera. Nëse keni këpucë kamoshi sigurohuni që janë të krehura me furçë dhe nëse ju i keni këpucët prej 5 vjetësh rregullojini themrat te këpucari.
Të gjitha këto përpjekje do ju fusin në një imazh profesional gjatë intervistës, dhe kjo është thelbësore. Imazhi juaj ka rëndësi sepse tregon vëmendjen tuaj për detajet dhe i jep rekrutuesve një ide se si ju do ta prezantoni kompaninë e tyre te klientët e brendshëm dhe të jashtëm. Imazhi vizual që ju dërgoni bën një diferencë të madhe se si ju jeni preceptuar dhe nëse do ta fitoni punën apo jo.

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

A ka pune te reja nga qyteti im ?

Sot ju njohim me mundesite e ofruara ne qytetin e Fierit. Ne kete qytet ofrohen pozicione pune te kategorive te ndryshme nga...