Saturday, October 24, 2020

Çfarë të bëni kur intervistuesi ju kërkon fjalëkalimin e facebook-ut

Duhen lexuar

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

407076 656599324366763 1937368285 nJeni duke u përgatitur për intervistën e radhës për punë? Epo këtu kemi një pyetje interesante për të cilën ju duhet të përgatiteni: “ Cili është fjalëkalimi i facebook-ut tuaj?”

Nuk ka rëndësi sa të përgatitur jeni, kjo pyetje është si t`ju hedhin jashtë kursit dhe të belbëzoni pak.

Ka një numër shokues kompanish të mirënjohura në botë që në mënyrë aktive janë duke përfshirë stategji sociale të mediave për të diferencuar punonjësit e mundshëm.

Këshillat e mëposhtme kanë të bëjnë me mënyrën sesi ju duhet të veproni nëse intervistuesi ju kerkon fjalëkalimin e facebook-ut

Përgjigjuni në mënyrë diplomatike

Kur intervistuesi ju kërkon fjalëkalimin, kujtoni që duhet të qëndroni profesional dhe të qetë. Të silleni në mënyrë agresive dhe të veproni në mënyrë mbrojtëse do të bëjë që ju të dukeni dyshues tek kompania.

Këtu janë disa shembuj të përgjigjeve të mundshme:
1. “Më vjen keq por nuk mund të respektoj kërkesën tuaj duke qënë se ajo dhunon marrëveshjen time të përdoruesit me facebook-un.”
2. “Nga një pikpamje krahasuese nga aktivitetet profesionale sociale, ju mund të shikoni llogarinë time në LinkedIn si një sigurues informacioni në lidhje me eksperiencën time po ashtu si një kontakt profesional.”
3. “ Tregimi i fjalëkalimit të facebook-ut është një hap i nevojshëm në procedurat e punësimit në kompani?”

Rimendojeni strategjinë tuaj

Shumë punënkërkues ndihen nën presion për të plotësuar çdo kërkesë të rekrutuesit dhe të përmbushin cdo detyrim të bërë gjatë intervistës, sidoqoftë është e rëndësishme për të përcaktuar paraprakisht qëndrimin tuaj personal në mediat sociale. Nëse nuk ndiheni mirë duke qënë të monitoruar gjatë gjithë kohës atëherë ju duhet ti qëndroni përgjigjes tuaj jo të lëkundeni si pasojë e presionit.

Krijoni një plan rezervë

Në ato raste ku ju nuk jeni të aftë të plotësoni kërkesën dhe ndiheni të turpëruar për të refuzuar, ju duhet të keni një plan rezervë. Kjo do të thotë që ju duhet të keni një llogari në facebook për qëllime profesionale. Nëse ju e bëni këtë, sigurohuni që ju e keni bërë llogarinë personale të pakërkueshme ndërsa rekrutesit mund ta kenë parë tashmë llogarinë tuaj personale.

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

A ka pune te reja nga qyteti im ?

Sot ju njohim me mundesite e ofruara ne qytetin e Fierit. Ne kete qytet ofrohen pozicione pune te kategorive te ndryshme nga...