Saturday, October 24, 2020

Çfarë duhet të studioni në universitet në qoftë se doni të bëheni të pasur?

Duhen lexuar

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

Foto 13Çfarë duhet të studioni në universitet, në qoftë se doni të renditeni ndër më të pasurit në botë?

Një kompani, e quajtur Approved Index vendosi të ekzaminonte background-in arsimor të 100 miliarderëve të renditur në listën e Forbes’.

Në vend të parë?

Asgjë!

Nga studimi, 32% e njerëzve më të pasur në botë – duke përfshirë njeriun më të pasur në botë Bill Gates dhe të riun më të pasur në botë Mark Zuckerberg – nuk kanë diploma universitare. Morali i historisë: kurseni paratë dhe merruni me diçka tjetër.

Kjo ishte thjesht një shaka. Le të shohim çfarë kanë studiuar të tjerët.

Inxhinieria është radhitur në vend të dytë me rreth 22%, ose përafërsisht ¼ e të intervistuarve të Forbes’. Në vend të tretë renditet Biznes, me gati 12% të miliarderëve. Çuditërisht, lista ndiqet nga Arte me afërsisht 9%. Së fundmi, të gjitha degët e tjera (Ekonomik, Financë, Shkenca, Matematikë, Juridik) përfshihen në “Të tjera”.

Në mbrojtje të vazhdimit të studimeve universitare, mund të themi se miliarderët që kanë mbaruar për inxhinieri janë më të pasurit, me një mesatare prej $25.8 miliardë, ndërsa miliarderët e pashkolluar kanë një pasuri prej afro $24 milionë.

Studimi vëzhgoi edhe cila ishte industria që i bëri këta njerëz miliarderë. Dy më të rëndësishmet ishin: Teknologji dhe Shitje me pakicë.

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

A ka pune te reja nga qyteti im ?

Sot ju njohim me mundesite e ofruara ne qytetin e Fierit. Ne kete qytet ofrohen pozicione pune te kategorive te ndryshme nga...