Sunday, October 25, 2020

6 mënyra praktike për të rritur efikasitetin tuaj përpara punës

Duhen lexuar

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

weights-jpgPothuajse të gjithë ne përballemi çdo ditë me një numër të konsiderueshëm sfidash personale të lidhura me punën. Detyrat e pafundme për të qenë të suksesshëm në të gjitha fushat e jetës sonë mund dobësojnë forcën dhe optimizmin tonë.

Por, për fat të mirë për ne, ka disa gjëra të thjeshta që mund të bëjmë çdo ditë për të përmirësuar efikasitetin tonë, punën tonë mendore e fizike dhe nga ana tjetër cilësinë tonë të jetës. Këtu janë gjashtë ide që mund të provoni para se të shkoni në punë çdo mëngjes.

  1. Lexoni një libër – Një nga mënyrat më të mira për të sitmuluar tururin është të lexuarit, pasurimi i trurit tuaj me informacione është thelbësor për shëndetin mendor dhe psikik.
  2. Bëni ushtrime fizike – Ushtrimet fizike në fakt tjetërsojnë kiminë e trurit. Truri sinjalizon lirimin e disa neurotransmetuesve të rëndësishme, shumë prej të cilave luajnë një rol jetik në mbajtjen e trurit tonë të mprehtë në çdo moshë.
  3. Meditimi – Njerëzit të cilët meditojnë mund të mbajnë mend më shumë informacion dhe ta përthithin atë më shpejt. Hulumtimet gjithnjë tregojnë se meditimi mund të ndihmojë në përmirësimin e vëmendjes, përqendrimit, në uljen e ankthit dhe depresionit dhe për të përmirësuar përbërjen tonë të përgjithshme psikologjike.
  4. Të dëgjuarit muzikë klasike – Një studim i famshëm i referohet të ashtuquajturit “efekti Mozart” ku të dëgjuarit muzikë klasike mund të rrisë aftësinë e një personi për të menduar në mënyrë afatgjatë dhe abstrakte.
  5. Lojrat e shpejta logjike – Përpiquni që vazhdimisht t’i mësoni vetes diçka të re, lojra të ndryshme si Sudoku apo lojra të tjera që zhvillojnë memorjen. Këto të fundit promovojnë shëndetin e trurit dhe krijojnë lidhje të reja nervore dhe gjithashtu ndihmojnë në ndërtimin e rezervave kognitive.
  6. Flini mjaftueshëm – Gjumi është provuar në studime të panumërta që ndihmon në aftësinë tonë të të kujtuarit. Kjo ndikon drejtpërdrejt në aftësinë tonë për të kontrolluar sjelljen dhe të mësuarin tonë.

 

Bright Side

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

A ka pune te reja nga qyteti im ?

Sot ju njohim me mundesite e ofruara ne qytetin e Fierit. Ne kete qytet ofrohen pozicione pune te kategorive te ndryshme nga...