Sunday, October 25, 2020

5 mënyrat për të arritur promovimin që ju meritoni

Duhen lexuar

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

candidate 30000 2013 03 01 08 53 16Ju po punoni shumë dhe po jepni gjithçka nga vetja juaj për ta bërë sa më mirë punën, por shefi juaj qëndron indiferent ndaj përpjekjeve tuaja duke u kapërdisur nëpër zyrë duke dhënë urdhëra. Ju jeni përgatitur se do të punoni dhe jashtë orarit për të përmbushur afatet e caktuara dhe projektet, por ende shefi juaj nuk ju falenderon për përpjekjet tuaja të deritanishme. A ju duket si një situatë të cilën e keni provuar? Atëhere është koha të bëni një hap përpara dhe të merrni promovimin që meritoni.

Janë pesë mënyra sesi ju mund të shkëlqeni që shefi juaj tjua ketë nevojën:

1. Vlerësoni veten për punën që bëni
Ju mund të përuleni vetëm kur jeni duke punuar me Bill Gates- dhe jo kur keni bërë 2 arritje në vit dhe refuzoni të kërkoni të drejtën tuaj. Nuk duhet të keni frikë të vlerësoni veten tuaj për punën tuaj dhe të arrini sukses, sepse vetë –promovimi mund t`ju çojë në promovimin që ju kërkoni.

2. Të dukeni mirë
Të vishesh keq nuk të ndihmon aspak-thotë Lindsey Lohan. Nëse ju jeni serioz lidhur me promovimin, atëherë ju duhet ti tregoni shefit tuaj se ju jeni të matur dhe profesional çdo ditë (jo vetëm të hënën!). Nëse ju dukeni si një ekzekutiv i lartë, atëherë ka gjasa që ju të bëheni ekzekutiv i lartë.

3. Rrjeti i njohjeve
Të njohësh njerëzit e duhur do t`ju ndihmojë të ecni përpara. Ai mund të jetë drejtuesi i ekipit, menaxheri ose supervizori juaj. Pasi ata të njohin arritjet tuaja dhe personalitetin që ju keni, atëhere ata do të jenë të parët që do t`ju përmendnin emrin kur të hapen promovimet.

4. Ngrije zërin
Në vend që ju të tregoni për takimet apo të mbani shënime, ngrijeni dorën dhe jepni kontributin tuaj për të bërë diçka më të madhe. Ju dëshironi që supervizori juaj t`ju cilësojë si “ të vetmin njeri që ka ide” sesa “ individi që fle me sy hapur”.

5. Jepni më të mirën tuaj
Pavarësisht pozicionit tuaj aktual, përpiquni të jepni 120% të përpjekjeve tuaja çdo ditë. Nëse një ditë ju ndiheni se nuk po ecni ashtu siç duhet, mund të shikoheni si një punonjës mediokër. Është e rëndësishme që ju të performoni sa më mirë që kjo t`ju ndihmojë në karrierën tuaj- edhe nëse ju do të stamponit një buzëqeshje në fytyrë kur nuk e ndieni ta bëni atë.

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

A ka pune te reja nga qyteti im ?

Sot ju njohim me mundesite e ofruara ne qytetin e Fierit. Ne kete qytet ofrohen pozicione pune te kategorive te ndryshme nga...