Tuesday, May 18, 2021

12 Keshilla produktiviteti

Duhen lexuar

5 industrite me te mira per fillimin e nje biznesi ne 2021

Në periudhat e ndryshimeve dramatike, sipërmarrja lulëzon. Kur pandemia Covid-19 ndryshoi kaq shumë aspekte të jetës sonë, ajo gjithashtu përshpejtoi rritjen e...

Po ti mund te punosh jashte vendit. Keto jane 5 shtetet.

Nese jeni duke menduar per nje ekperience pune jashte vendit, ju themi se kjo eshte e mundur. Ne portalin e punesimit duapune.com...

Çfare ju prish imazhin dhe poziten tuaj ne pune?

Shumica e profesionistëve interesohen se çfarë mendojnë për ta kolegët dhe eprorete tyre. Kjo sepse mënyra se si njerëzit ju perceptojnë shpesh...

Ndonjëherë mençuria konvencionale dhe këshillat e dukshme që keni dëgjuar një milion herë nuk bëjnë punë kur keni nevojë për një rritje të lartë të produktivitetit. Gjatë kësaj kohe mund t’ju duhet të mendoni “jashtë kutisë” dhe të përdorni 12 këshillat e mëposhtme të produktivitetit, për t’ju rikthyer në rrugën e duhur.

  1. Punoni kur jeni më efektivë.

“Të gjithë kanë momente të ditës kur janë më efikasë. Njerëzit gjithashtu kanë momente të ditës kur kanë tendencë të zvarrisin këmbët ”,- shkruan Max Palmer në një artikull të mëparshëm të Calendar. “Nëse doni të maksimizoni efektivitetin tuaj gjatë gjithë ditës, duhet të identifikoni orët tuaja kyçe.”

Pasi të keni identifikuar kur jeni më efektiv, “Vjen koha të optimizoni orarin tuaj”,- shton Max. “Duhet të kujdeseni për detyrat që kërkojnë më shumë përqendrim në momentin tuaj më të mirë”.

Për shembull, nëse keni kulmin tuaj nga ora nëntë e mëngjesit deri në mesditë dhe jeni një shkrimtar i pavarur, atëherë është koha kur duhet të shkruani detyrat tuaja më të rëndësishme, sfiduese dhe të padëshirueshme.

Pasi ta keni kaluar atë fazë, mund të luftoni me ato punët më të vogla, më të këndshme dhe më pak të rëndësishme.

  1. Bëni unsubscribe dhe unfollow.

Shijet tona ndryshojnë shpesh gjatë gjithë jetës. Për shembull, nëse keni hyrë në Crossfit disa vite më parë, me siguri keni filluar të ndiqni trajnerë në mediat sociale, të regjistroheni për newsletter dhe të blini pajisjet e duhura dhe librat e gatimit Paleo.

Sot, megjithatë, trupi juaj nuk mund të ushtrojë Crossfit. Tani të gjitha ato newsletter dhe burime nuk janë të rëndësishme për ju. Por, ato ende po mbushin kutinë tuaj postare.

Merrni disa minuta nga koha juaj për të bërë unsubscribe dhe unfollow burimet që nuk ju ofrojnë më vlerë. Kështu nuk do të shpenzoni aq shumë kohë për të mirëmbajtur postën elektronike dhe llogaritë tuaja sociale pasi janë të thjeshta dhe të fokusuara.

Unë do ta bëja këtë të paktën një herë në muaj, në mënyrë që postat dhe burimet shoqërore të mos bëhen shumë të rrëmujshme.

  1. Puno nga një hapësirë komunale.

Ne priremi të mbyllemi në një zyrë plotësisht të heshtur. Megjithatë,  zhurma e ambientit në të vërtetë mund t’ju bëjë më produktiv.

Studiuesit në Universitetin e Illinois në Urbana-Champaign zbuluan se zhurma e ambientit prej 70 decibel rrit produktivitetin më shumë sesa qetësia relative.

Pra, nëse punoni nga shtëpia, zhvendosuni në një hapësirë ??bashkë-punuese. Në vend që të mbylleni në zyrës tuaj, kaloni rreth dy orë në kafenenë tuaj të preferuar. Zhurma, vibe dhe java do t’ju ndihmojnë të bëni përpara.

Për më shumë lexoni KËTU

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

5 industrite me te mira per fillimin e nje biznesi ne 2021

Në periudhat e ndryshimeve dramatike, sipërmarrja lulëzon. Kur pandemia Covid-19 ndryshoi kaq shumë aspekte të jetës sonë, ajo gjithashtu përshpejtoi rritjen e...

Po ti mund te punosh jashte vendit. Keto jane 5 shtetet.

Nese jeni duke menduar per nje ekperience pune jashte vendit, ju themi se kjo eshte e mundur. Ne portalin e punesimit duapune.com...

Çfare ju prish imazhin dhe poziten tuaj ne pune?

Shumica e profesionistëve interesohen se çfarë mendojnë për ta kolegët dhe eprorete tyre. Kjo sepse mënyra se si njerëzit ju perceptojnë shpesh...

Digi Diaspora 2 Meetup #1

Digi Diaspora 2 është aktiviteti i rradhës që do të organizohet nga Shoqata Shqiptare e Teknologjisë së Informacionit (AITA), e mbështetur nga...