Saturday, October 24, 2020

10 punët më të mira që ju japin mundësinë të udhëtoni nëpër botë

Duhen lexuar

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

Të udhëtosh nëpër botë, të përjetosh të gjitha llojet e pamjeve të reja, tingujt, ushqimet, kultura te ndryshme…Dhe të paguhesh për të përjetuar të gjithë këtë?

Nëse besoni se i keni aftësitë e duhura dhe dëshirën për të udhëtuar dhe për të zbuluar vende të reja, përdorini këto aftësi për të fituar para ndërsa udhëtoni jashtë vendit. Ju duhet vetëm të përzgjidhni punën e duhur…..ndaj më poshtë po ju sjellim një listë me punët që ju japin mundësinë të udhëtoni nëpër botë.

1.Guidë Turistike : ju do të mund të takoni kaq shumë njerëz nga e gjithë bota të cilët do tju ndihmojnë të krijoni përvoja të paharrueshme në grup. Ka kompani udhëtimi të panumërta që operojnë në çdo cep të globit. Vendimi më i vështirë është të vendosni se ku dëshironi të punoni.

2.Stjuardesë travel: shoqëruesit e fluturimit shkojnë nga një qytet në tjetrin, dhe shpesh qëndrojnë disa ditë në një nga qytet e rastit përpara se ata të udhëtojnë përsëri për një destinacion tjetër.

3.Të punosh në një anije turistike (Crociere) : Gjithashtu edhe punojësve të anijeve turistike ju ndodh të udhëtojnë nëpër vende të ndryshme të botës dhe të qëndrojnë disa ditë në vende të ndyrshme ku mund të përfitojnë vizita të shkurtra në zbulimin e kulturave të reja.

4.Të punoni si “Au Pair” ose Baby-Sitter jashtë shtetit : Kompani të shumta internacionale punësimi ju japin mundësinë të punoni si Baby-Sitter në vende të ndryshme të botës.

5.Të punosh në një kompani internacionale : është mundësia e lartë për të dalë më shumë se disa herë në vit jashtë shtetit për punë të ndryshme të kompanisë tuaj po kjo nuk do të thotë që sdo të keni kohë për të shëtitur dhe për të patur pak kohë për veten tuaj.

6.Të bësh Biznes Online : Biznesi online ju jep mundsinë e zgjerimit dhe reklamimit të tij nëpërmjet panaireve të mëdha që organizohen në vende të ndyshme të botës .

7.Të jesh Freelancer : ju mund ta koordinoni vetë punën tuaj dhe në të njëjtën kohë të vizitoni vende të        ndryshme të botës

8.Koordinatore Eventesh : nese dëshironi të jeni një koordinatore eventesh e afirmuar atëherë patjetër që duhet të udhëtoni në vende të ndryshme.

9.Arkeolog : gjithmonë në kërkim të zbulimeve të reja arkeologjike, ju lejon jo vetëm të zuloni qytetërime të reja por edhe ato të vjetrat… 🙂

10.Përkthyese ose Interpretuese : kompani të ndryshme të mëdha dhe sidomos kompanitë që kanë partnerë të huaj ose që bashkëpunojnë me kompani të huaja do tju japin gjithmonë mundësinë për të udhëtuar.

Pinterest , Nëntor 2016

“Miku juaj per pune dhe karriere” duapune.com
- Advertisement -
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Horoskopi : Top 10 Profesionet e Akrepit

Brilante dhe punetore, Akrepi eshte shenja me intensive nga te gjitha shenjat e zodiakut. Ata preferojne nje mjedis pune te qete, jo...

Pse duhet te ndryshoj pune / karriere ?

A ndiheni sikur keni ngecur ne punen ku jeni aktualisht? A keni menduar per nje pune te re, ndryshim karriere apo te...

Pse ju pushuan nga puna ? – Intervista pune 14

Nje nga pyetjet me te sikletshme qe mund te bejne rekrutuesit gjate nje interviste eshte pikerisht kjo: Pse u...

Student ne Finance -Banke ? Burse e plote, praktike pune e paguar dhe kontrate 3 vjeçare pune ne BKT

UNYT sjell bursë të plotë, praktikë pune të paguar dhe kontratë 3 vjeçare pune në BKT, për studentët e degës Financë-Bankë.

A ka pune te reja nga qyteti im ?

Sot ju njohim me mundesite e ofruara ne qytetin e Fierit. Ne kete qytet ofrohen pozicione pune te kategorive te ndryshme nga...